AKP’nin emekçiler ve ailelerini fişlemesi İsveç medyasında

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (LO) yayın organı ‘Arbetet Global’ Türkiye’de devlet dairesinde çalışan emekçilerin kendileri, eş ve çocukları hakkındaki bilgileri ayrıntılı olarak bildirmeye zorlandıklarını duyurdu.

0
1

Bugün, Eşref Okumuş imzasıyla Arbetet’te yayımlanan iki ayrı makalede, emekçilerden istenen kişisel bilgiler arasında sendika, vakıf, STK üyelikleri, gazete-dergi abonelikleri, eşi ve çocuklarına ait sosyal medya hesaplarının şifrelerinin de bulunduğu belirtildi.

Bir devlet kuruluşu olan Devlet Su İşleri’nde çalışan 22 bin kişiye ve bazı hastanelerin çalışanlarına zorla personel bilgi formunun doldurtulduğu belirtilen haberde, işten atılmaktan ve haklarında soruşturma açılmasından korkan emekçilerin fişlemeye razı olmak zorunda kaldıklarına dikkat çekildi.

HÜKÜMET ASKERİ CUNTALARI GEÇTİ

Arbetet’e açıklamalarda bulunan Halkevleri Hukuk Sekreteri Avukat Sercan Aran, “Günümüzün hükümeti ülkemizdeki daha önceki askeri cuntaları geçti. Askerler de farklı düşünen vatandaşları fişledi ama bu gizlilik içinde yapılmıştı” diyerek AKP Hükümeti’nin emekçileri fişlemesine tepki gösterdi.

İşçi ve memurların doldurmasını istedikleri formlarda kurban ve derilerini hangi kurumlara bağışladıkları, hangi bankalarda hesapları olduğu, hangi yardım kuruluşlarına bağış yaptıkları gibi sorular da bulunuyor.

SOSYAL MEDYA HESAPLARININ ŞİFRELERİ İSTENİYOR

Çalışanların cevaplaması istenen sorulardan bir diğeri eş ve çocuklarıyla ilgili. Emekçilerden kendisi, eşi ve çocuklarının facebook, twitter, instagram, linkedin, googleplus, tango gibi sosyal medya hesaplarının şifrelerini bildirmesi isteniyor.

Çalışanlardan işverenin sosyal medya hesaplarına girmesini ve kontrol etmesini kabul ettiğini gösteren bir vekaletnameyi imzalamaları da talep ediliyor.

Aynı zamanda Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) hukuçuluğunu da yapan Avukat Sercan Aran, sendikaların uyarılarına rağmen pek çok işyerinde çalışan emekçilerin forumları doldurduklarını söyledi.

FİŞLEMELER ULUSAL VE ULUSLARARASI YASALARA AYKIRI

Makalede, geçtiğimiz yılın ortalarında gerçekleşen darbe girişiminden sonra hükümetin olağanüstü hal koşullarında Kanun Hükmündeki Kararnamelerle ülkeyi yönettiği koşullarda çalışma yaşamını düzenleyen yasaları uygulamadığı, emeçiler ve ailelerini yasalara aykırı olarak fişlediği belirtildi.

Fişlemelerin hem Türk Anayasası hem de uluslararası anlaşma ve sözleşmelere aykırı olduğunu söyleyen Sercan Aran, DİSK’in konuyu ulusal ve uluslararası yargıya taşımak istemesine rağmen sendika üyelerinin işten atılmaktan korktukları mahkemelerde tanıklık yapmaktan kaçındıklarını için bunun henüz gerçekleşemediğini söyledi.

DEMOKRASİYİ KALDIRIP YERİNE FAŞİST DİKTATÖRLÜĞÜ GETİRMEK İSTEYEN BİR HÜKÜMET

ESM (Enerji Sanayi ve Kamu Emekçileri Sendikası) Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, Arbetet’e “1930’larda Almanların uğradıkları felaketin aynısıyla karşılaşmamızdan korkuyorum. Aynı Almanya’da olduğu gibi demokrasiyi ortadan kaldırmak ve yerine faşist diktatörlüğü getirmek isteyen halkın seçtiği bir hükümetimiz var” açıklamasını yaptı.

ERDOĞAN’IN MUHALEFETSİZ ‘YENİ TÜRKİYE’ YARATMA VİZYONU

Şenoğlu, mevcut yasalara aykırı olduğu, kişisel dokunulmazlık haklarını çiğnediği ve örgütlenme özgürlüğünü ortadan kaldırdığı için sendikaların üyelerine formu doldurmama çağrısı yapmasına rağmen bu çağrıya uyulmadığını “Ne yazık ki üyelerimiz bizi dinlemiyor, ki bunu anlayabiliyoruz yoksa işlerinden olacaklar” diyerek dile getirdi.

Fişlemelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yeni Türkiye’sinin muhalefetsiz bir ülke yaratma vizyonunun bir ürünü olduğu belirtilen makalede, Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, fişlemelerin amacını “Fişlemelerle hükümet sendikal hareketi kontrol altına almak istiyor” diyerek özetledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here