Alman parlamenter: Hükümetin sessizliğin utanç verici

Türkiye’deki siyasi tutukluların durumunun endişe verici boyutlara ulaştığını belirten Alman Sol Parti parlamenteri Zaklin Nastic “Uluslararası camia ve Federal Hükümet’in sessizliği utanç verici” diye konuştu.

0
17

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki cezaevlerinde ile dünyanın birçok merkezinde devam eden açlık grevi eylemleri karşısında başta Almanya olmak üzere batılı ülkelerin sessizliği dikkat çekiyor.

Almanya’nın muhalefet partilerinden Sol Parti’nin Federal Meclis üyesi Zaklin Nastic yaptığı açıklamada başta Angela Merkel’in başbakanlığındaki Federal Hükümet olmak üzere uluslararası camianın sessizliğini sert sözlerle eleştirdi.

BÜTÜN SİYASİ TUTUKLULAR İÇİN ADALET ÇAĞRISI!

Türkiye’deki gelişmeler ile cezaevlerindeki siyasi tutukların durumunun kendisini ciddi şekilde endişelendirdiğini belirten Alman parlamenter Nastic devamla şu eleştiri ve çağrıyı yaptı:

“Erdoğan rejimi uzun bir süredir insan haklarının temel değerlerinden ve hukuk devletinden uzaklaşmış durumda. Uluslararası camia ile Federal Hükümet’in sessizliği utanç verici. Türkiye’deki bütün siyasi tutuklular için adalet istiyorum.”

Geçtiğimiz Mart ayında açlık grevi eylemcilerinin İmralı’daki tecridin kaldırılması talebine Sol Parti’den önemli bir destek gelmişti. Aralarında partinin eş genel başkanı Bernd  Riexinger, grup eşbaşkanı Dietmar Bartsch ve genel başkan yardımcısı Martina Renner’in de bulunduğu 20 vekilin imzaladığı deklarasyonda “Türkiye’de siyasi nedenlerle cezaevinde olanlara hukuk devletinin kurulları uygulansın” çağrısı yer almıştı.

Daha önce de Federal Meclis’te grubu bulunan birçok Sol Parti ile Yeşiller Partisi’nden bazı vekillerin çağrısının yanı sıra Sol Partili yöneticilerin bu deklarasyonun üzerinden 10 gün geçmesine rağmen açlık grevi eylemcilerinin talebinin gerçekleşmesi yönünde Merkel hükümetinden hangi bir adım atılmış değil.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın