Alman polisi ‘Efrin ile Dayanışma Etkinliği’ni yasakladı!

Berlin de yapılması planlanan ‘Efrin ile Dayanışma Gecesi’ yasaklandı.

0
1

Almanya’nın başkenti Berlin’de 3 Aralık’ta Villa Müzikholl de yapılması planlanan ‘Efrin ile Dayanışma Gecesi’ Berlin polisi tarafından keyfi gerekçelerle yasaklandı.

Berlin NAV-DEM tarafından yapılan yazılı açıklamada, Alman devleti ve polisinin Kürtlerin gerçekleştirdiği eylem ve etkinliklere dönük yasakçı politikaları sert bir dille eleştirilerek ‘’Yasaklamalar Kürt halkının kendi değerlerini sahiplenmesine asla engel olamayacaktır’’ denildi.

Son dönemde Kürt renklerine, Kürtlerin eylem ve etkinliklerine yönelik Alman devletinin büyük bir tahammülsüzlük gösterdiğine dikkat çekilen NAV-DEM açıklamasında, bu saldırıların bir konsept dahilinde geliştiği vurgulandı.

ALMANYA DA YAŞAYAN KÜRTLERİN KÜRDİSTAN İLE BAĞI KOPARILMAK İSTENİYOR

Almanya’da özellikle son zamanlarda Kürt ve Kürdistani olan kurum, kuruluş ve kişilere karşı geliştirilen anti demokratik ve baskıcı uygulamalara tepki gösterilen açıklamada devamla şöyle denildi: Kürtlere yapılanlar hem Alman hukukuna hemde insan haklarına aykırı uygulamalardır.  Kürtlerin temel hak ve özgürlükleri keyfi şekilde gaspedilmek isteniyor. İzni alınan bir çok demokratik eylem ve etkinlik keyfi bir şekilde ve son anda Alman polisi veya mahkemelerinin kararıyla yasaklanmaktadır. Yine Kürdistani renk, bayrak, flama, poster, pankart vb. Kürtleri temsil eden sembollere büyük bir tahammülsüzlük söz konusudur. Berlin’de yapılması planlanan diplomasi konferansına yönelik engelleme girişimi, Halle’de 26 Kasım’da yapılması planlanan Rakka’nın Özgürlüğü ve Şehitleri Anma Gecesinin yasaklanması ve son olarak da Berlin’de Efrin’le Dayanışma Gecesinin yasaklanması Kürtlere dönük yasakçı uygulamaların geldiği düzeyi göstermektedir. Bu uygulamalarla Avrupa’da yaşayan halkımızın Kürdistan ile bağları koparılmak istenmektedir. Kürtlerin kendi değerlerinden uzaklaşmasını hedefleyen bu uygulamarı kınıyor ve  asla kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz.’’

NAV-DEM’DEN YASAKLARA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI

27 Kasım’da Berlin’de 51 kurum ve organizasyonun imzasıyla yasaklara karşı başlatılan ‘Edî Bes e’ (Es Reicht) kampanyasına da dikkat çekilen açıklamada‚ son dönemde yaşanan yasaklar ve ihlallerin bu kampanyanın ne kadar gerekli olduğunu göstermiştir. Kürt kurumları olarak dostlarımızla birlikte yasaklara karşı asla geri adım atmayacağımızı, demokratik bir şekilde mücadelemizi yürüteceğimizi belirtiyoruz. Bu temelde halkımızı ve dostlarını Kürtlere yönelik bu uygulamalara karşı sessiz kalmamaya ve demokratik haklarımızı kullanmaktan geri durmamaya çağırıyoruz’’ denildi.   

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın