Almanya ve Fransa’dan Cumartesi Anneleri’ne destek

Almanya ve Fransa'da 1 Eylül ve Cumartesi Anneleri'ne destek eylemleri düzenlendi.

0
92

Almanya’nın Saarbrücken kentinde 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Alman Kürt dostlarının da katıldığı eylemde çok sayıda bildiri dağıtıldı. DKTM de eylem alanında ‘Öcalan’a özgürlük’ şiarıyla stant açtı.

DKTM Eş Başkanı Dilek Akdoğan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecride tepki göstererek, tecrit sürdükçe barışın olmayacağını belirtti. 

Alman hükûmetinin Erdoğan ile iş birliğini derhal durdurması gerektiğini söyleyen Akdoğan, Almanya’daki ‘PKK yasağı’nın da kaldırılmasını istedi. 

HDK-Saarland Temsilcisi Şennur Ağırbaşlı da, Cumartesi Anneleri’nin direnişini selamlayarak, her cumartesi Saarbrücken’de dayanışma eylem düzenleyeceklerini belirtti.

Etkinlik müzik dinletisiyle son buldu.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Cumartesi Annelleri’nin eylemi sahiplenilerek, “701. haftada her yerdeyiz” sloganı ile destek eylemi yapıldı. 

Strasbourg Saint Denis Metrosu yanında HDK-Fransa’nın çağrısı ile yapılan eyleme, CDK-F, ACTIT, ODAK, BİR- KAR, FEDA, FUAF, TJK-F, SKB, ADHK, Partizan, SYKP, ICOR ve Proleter Devrimci Duruş gibi kurum temsilcileri katıldı. 

Tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan eylemde Türk devletinin gözaltında katlettiklerinin fotoğrafları ile ‘Beni bul anne’ pankartı açıldı.

Annelerin eylemine saldıran AKP rejiminin kınandığı eylemde, “Annelerin adalet mücadelesinde her zaman destekçi olacağız” mesajı verildi.

Bir Cevap Yazın