Almanya’daki polis terörü yargıya taşınıyor

Düsseldorf’ta Erdoğan diktatörlüğünü aratmayan Almanya’ya karşı Kürtler harekete geçiyor. Bini aşkın kişi şikayet dilekçeleriyle kriminalizasyon politikalarını yargıya taşıyacak.

0
1

Düsseldorf’ta Erdoğan diktatörlüğünü aratmayan Almanya’ya karşı Kürtler harekete geçiyor. Bini aşkın kişi şikayet dilekçeleriyle kriminalizasyon politikalarını yargıya taşıyacak.

Saldırıya ilişkin Yeni Özgür Politika Gazetesi’ne konuşan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, ‘’Kürtler değerlerinden vazgeçmez siz de diktatör Erdoğan’a boyun eğmeyin“ çağrısında bulundu.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde 43 Kürdistanlı, Türkiyeli ve Alman kurum ve örgütün ‘’Abdullah Öcalan’a ve Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük“, ‘’Faşizme Geçit Yok“, ‘’Kürdistan ve Türkiyeli demokratik kurumlar üzerindeki yasaklamalara son“ sloganıyla gerçekleştirdiği eylem Avrupa’nın dört bir yanından on binlerin katılımıyla gerçekleştirildi. İzin alınmış olmasına rağmen eylem öncesi Köln’de gerçekleştirilen festivalde olduğu gibi yemek, içecek, kitap, CD’ler ile Öcalan posterleri ve YPG/YPJ flamaları, Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden bildiri dahil bir çok şeyi yasaklayan Alman devleti 4 Kasım günü ise çevre kentlerden polisleri Düsseldorf’a yığdı. Eylem güzergahı TOMA’lar ve polis araçlarıyla abluka altına alınırken, eylem boyunca havadan da helikopterle izlendi.

BİNİ AŞKIN ŞİKAYET DİLEKÇESİ

4 Kasım’da yaşayan yasaklama, engelleme ve saldırılar nedeniyle hukuki girişimde bulunmaya hazırlandıklarını belirten KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç şunları belirtti: ‘’Yaralanan ve eylemde mağdur olan halkımız şikayetlerini dilekçeyle bize iletiyor. Bini aşkın dilekçe var elimizde. Bu şikayet dilekçeleri hukukçularımız tarafından yargıya taşınacak. Mağdur olan insanlarımızın ayrıca kendilerinin yaptığı başvurular da söz konusu.’’

4 Kasım günü Türk ve Alman Dışişleri bakanlarının Antalya’da bir araya geldiğini hatırlatan Koç, öncesinde gerçekleşen Schröder-Erdoğan buluşmasına atıfta bulunarak şunları belirtti: „Türk devletinin rehin aldığı Alman vatandaşlarının Kürtler kurban seçilerek bırakılmıştır. Yaşanan saldırı ve pervasızlığın diktatörün talebi olduğunu çok net görüyoruz. Almanya diktatöre boyun eğmemelidir. Erdoğan’ın anti-Kürt siyasetini Almanya’ya taşımak, tek yaradığı devlet Türkiye, tek yaradığı kişi de diktatör Erdoğan’dır. DAİŞ destekçisi Erdoğan’ın elini güçlendirmektedir uyarısında bulundu.

Kürtlerin özgürlük mücadelesinin önünde engel olan AKP-MHP faşizmi olduğunun altını çizen Koç, “Kürtlere ilişkin yasaklarla Erdoğan’ın elini güçlendirmeyin. Bu politika Almanya’ya da zarar vermekte, DAİŞ’e karşı da alan açmaktadır“ mesajı verdi.

 Yeni Özgür Politika’nın konuya ilişkin haberi: http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=78884

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here