Avrupa’da kitlesel Şengal anması

DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014’te Şengal’e yönelik başlattığı soykırım saldırıları Avrupa’da düzenlenen kitlesel eylemlerle protesto edildi. Katliamda yaşamını yitirenler anıldı.

0
147

Fransa, Almanya, İsveç, İsviçre, Danimarka ve Hollanda’da bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Şengal’de Êzidî halkına yönelik düzenlenen soykırım saldırılarını yıldönümünde protesto etti.

DÜSSELDORF

3 Ağustos 2014’de Şengal’de katledilenler Almanya’nın Düsseldorf kentinde de anıldı. “Şengal kadınlarının özgürlüğü, insanlığın özgürlüğüdür” şiarıyla düzenlenen eyleme Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi ile kentteki kadın inisiyatif ve kominleri destek verdi.

Saat 18.00’da soykırımda katledilenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan eylem KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç’un konuşmasıyla devam etti. Şengal şahsında bütün Kürt halkının yok edilmek istendiğini ifade eden Koç, “Bütün halkımız bu soykırımı kınamak için bugün dünyanın her yerinde eylem yapıyor. Şengal’in statüsü uluslararası arenada tanınıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Soykırımı kınıyor ve bütün halkımızı eylemlerini büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

Bir süre önce milletvekilliği Türk devleti tarafından gasp edilen HDP Siirt eski Milletvekili Besime Konca ise Şengal’deki soykırım saldırılarının başladığı gün olan 3 Ağustos gününün “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak tanınması çağrısı yaptı. “Dua ederken önce 72 millete sonra kendisine dua eden Êzidî halkı 74 defa soykırıma uğramışsa bu bütün dünyanın utancıdır” diyen Konca, kadınları hedef alan erkek egemen zihniyete karşı kadın özgürlük mücadelesinin daha da büyütüleceğini vurguladı.

Eylemde Almanca “Esir düşen kadınları unutmadık, unutmayacağız. Şengal kadınlarının özgürlüğü, insanlığın özgürlüğüdür” pankartı açıldı. Yaklaşık bir saat süren eylem “Biji berxwedana Şengalê!” sloganlarıyla son buldu.

HILDESHEIM

Almanya’nın Hildesheim kentinde de bir eylem ile Şengal katliamı yıldönümünde protesto edildi.

Alman Sol Parti ve Antifa gençlerin de katıldığı eylem saygı duruşu ile başladı. Almaca ve Kürtçe konuşmaların yapıldığı eylem sloganlarla sona erdi.

ESSEN

Almanya’nın Essen kentinde de bir miting düzenlendi. Şehit Berivan Şengal Kadın Meclisi tarafından düzenlenen mitingde Kürtçe, Almanca ve İngilizce konuşmalar yapıldı.

Miting, “Es lebe Şengal” ve “Biji berxwedana Şengalê” sloganlarla sona erdi.

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da bir eylem düzenlendi. Saygı duruşu ile başlayan mitingde Sêvê Kadın Meclisi adına Anne Dalum bir konuşma yaptı.

Dalum, 21. yüzyılda bütün dünyanın gözleri önünde kadınların pazarlandığına şahit olunduğu belirterek, buna göz yuman herkesin bu suça ortak olduğunu söyledi.

Miting, “Jin, jiyan, azadi”, “Biji Serok Apo” sloganları ile sona erdi.

BERN

İsviçre’nin Bern kentinde Mizgin Kadın Meclisi öncülüğünde bir eylem düzenlendi. “Yasta değil, isyandayız” pankartı ile PKK, TJK-E ve YBŞ bayrakları taşındı. Ayrıca katliama ilişkin bilgilendirme standı da eylemde açıldı.

Eylem bildirinin okunması, Şengal Diaspora Meclisi adına Bedirxan Kahmaman ve HDK -A Eş sözcüsü Demir Çelik de birer konuşma yaptı. Etkinlik, Şengal katliamının anlatıldığı teartal bir gösteri ile sona erdi.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde de bir yürüyüş ile Şengal katliamı yıl dönümü protesto edildi. Ronahi Kadın Meclisi’nin organize ettiği yürüyüşte Şengal katliamında yaşamını yitirenler anıldı.

Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezinden Katliamın fotoğraflarını taşıyan kadınlar gerçekleştirdikleri sessiz eylemle kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Claraplatz’da bildirinin okunmasının ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde de bir miting ile Şengal katliamı protesto edildi. Beritan Kadın Meclisi’nin düzenlediği miting Rathausbrücke alanında yapıldı. Saygı duruşunun ardından Ronahi Kadın Meclisi adına bildiri okundu.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da Kürdistanlılar ve dostları Şengal katliamının 4’üncü yıldönümü vesilesiyle bir miting düzenledi.

Viyana’daki Stephansplatz’da düzenlenen eylem Şengal şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Almanca ve İngilizce konuşmaların yapıldığı eylemde çok sayıda bildiri de dağıtıldı.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Tirol eyaletine bağlı Innsbruck kentindeki Kürtler de Şengal katliamını yıl dönümünde protesto etti. Innsbruck Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin düzenlediği anma Museum Strasse’de yapıldı. Şengal katliamına ilişkin fotoğrafların açıldığı anmada, bildiriler dağıtıldı, mumlar yakıldı ve Almanca pankart açıldı.

MONTPELLIER

Fransa’nın Montpellier kentinde de Şengal katliamı protesto edildi.

DKTM Montpellier Meclisi organize ettiği miting saat 18.00’da Comédie Meydanında bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Şengal katliamıyla ilgili hazırlanan Fransızca bildirinin dağıtıldığı mitingde yapılan konuşmalarda da Şengal katliamı protesto edildi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Şengal katliamı protesto edildi.

Republiqe Meydanı’nda Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F)’nin çağrısıyla yapılan eyleme CDK-F, ACTIT, HDK-Fransa, Fransa Komünist Partisi, Fransa Kürdistan Derneği temsilcileri ve Kürdistanlılar katıldı.

Soykırım saldırılarında hayatlarını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan eylemde ” Şengalli kadınların özgürlüğü insanlığın özgürlüğüdür” pankartı açıldı.

Ağustos 2014 Ezîdî katliamını kınayan konuşmaların yapıldığı eylemde, Fransa Komünist Partisi temsilcisi Fabian Le Fevre “Bir insanlık suçu olan Şengal katliamını kınıyoruz. Kürt halkının yanında durarak desteklerimiz devam edecektir ” dedi.

Eylem Ezîdî halkına yönelik katliamları protesto etmek için atılan sloganlar ile son buldu.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde Arin Mirkan Kadın Meclisi öncülüğünde Şengal katliamı yıldönümünde bir eylemle protesto edildi.

Saat 18:00 Vieux Port’da saygı duruşuyla başlayan mitingde, “Şengal kadınlarının özgürlüğü, tüm insanlığın özgürlüğüdür” yazılı pankart ile dövizler taşındı.

Bildirilerin de dağıtıldığı eylem sloganlarla sona erdi.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag kentinde de Şengal katliamı bir eylem ile protesto edildi. Hollanda parlamentosu önünde bir araya gelen kitle Şengal katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile YPG, YPJ, TJK-E bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterlerini taşıdı.

Hollandaca ve İngilizce açıklamanın yapıldığı eylemde kadınlar sembolik olarak kanlı beyaz elbise giydi. Eylem slogan ve zılgıtlarla sona erdi.

STOCKHOLM

3 Ağustos 2014’te Şengal’de Êzidîlere soykırım gerçekleştiren DAİŞ’ı ve ona destek veren AKP Hükümeti’ni protesto etmek amacıyla İsveç’in başkenti Stockholm’de bir gösteri düzenlendi.

DAİŞ’in Êzidî kadınlara yönelik şiddet ve saldırılarının temsili olarak canlandırdığı etkinliğe çevreden geçen İsveçliler ve göçmenler yoğun ilgi gösterdi.

Kürt Kadın Hareketi adına bir konuşma yapan Ayşe Göktepe, Türk devleti destekli DAİŞ çetelerinin Şengal’de gerçekleştikleri soykırım ve katliamlara değindikten sonra günümüzde de Êzidîlerin Türk devletinin baskı, saldırı ve katliamlarına uğradığını söyledi.

Sincar, Efrîn ve Kürdistan’ın diğer bölgelerindeki saldırıların derhal durdurulmasını talep eden Göktepe, Sincar’a özerk bölge statüsü tanınmasını, 3 Ağustos’un küresel olarak Êzidîlere yönelik soykırımı günü olarak kabul edilmesi, Şengal’de soykırımı gerçekleştirenlerin yargı karşına çıkarılması ve hala DAİŞ çetelerin elinde bulunan ‘Êzidî kadınlarının özgürleştirilmesi için girişimde bulunulmasını istedi.

Eylemde DAİŞ ve Türk devletini kınayan sloganların yanı sıra “Jin jiyan azadi” sloganı da atıldı.

LIEGE

Belçika’nın Liege kentinde Şengal katliamı protesto edildi. Kent merkezinde bildirilerin dağıtıldığı eylemde katliamın kınandığı pankartlar da açıldı. Liege merkezindeki büyük kiliselerden birisi ise katliamda yaşamını yitirenler için saat 18.30’da çan çaldı. Kiliseden bir temsilcinin de katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda katliam yıl dönümünde kınandı.

Bir Cevap Yazın