Berlin’de açlık grevi direnişçileri: Mutlaka başaracağız

Almanya‘nın başkenti Berlin’de süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemlerini sürdüren 4 direnişçiye moral ve destek ziyaretleri de aralıksız olarak sürüyor.

0
24

Leyla Güven’in Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması amacıyla başlattığı ve 5. ayına giren süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine destek vermek amacıyla Almanya’ nın Duisburg, Nürnberg ve Kassel kentlerinde açlık grevine katılan 4 eylemci şubat ayının 29’undan itibaren başkent Berlin’de eylemlerini sürüdürüyor.

Eylemin ilk günlerini Federal Almanya Parlamentosu ve Başbakanlığı arasında bulunan caddede bir karavan içerisinde geçiren direnişçiler son iki gündür sağlık sorunları nedeniyle Berlin NAVDEM derneğinde eylemlerine devam ediyor.

Berlin’e geldiklerinden beri başta Berlin’de bulunan yurtsever, devrimci ve demokrat çevrelerden yoğun ilgi gördüklerini söyleyen eylemcilere Berlin’in yanı sıra Almanya’nın Dortmund, Bochum, Essen, Meklenburg, Dresden, Leipzig vb kentlerinden de yoğun ziyaretler söz konusu.

NAVDEM derneğinde direnişçileri ziyaret edenler arasında Kürt özgür basın emekçilerinden Hevi Gabar da vardı. ‘Arkadaşların direnişi gerçekten çok büyük ses verdi, bizler de kendimizi onlara karşı sorumlu hissediyoruz’ diyen Gabar, devamla şunları kaydetti: “Bizler de onların taleplerine sonuna kadar katılıyoruz. Başta komplocu güçler olmak üzere tüm anti devrimcilere şunu açıkça söylüyoruz ki önder Öcalan üzerindeki tecriti ve işkenceyi asla kabul etmeyeceğiz.”

‘Başta önderliğimiz olmak üzere tüm özgürlük değerlerimize uyguladığınız bu yoketme politikalarınızı kabul etmedik etmeyeceğiz.  Bu yoldaşlarımızın etrafında birliğimizi her yönüyle güçlendirerek ortak talebimiz olan tecridin kırılması, faşizmin yıkılması ve Kürdistan’da özgürlük statüsünün tanınmasıdır. Bunun için binlerin tarihsel eylemine daha güçlü katılım sağlamamız başarımızı da daha yakınlaştıracaktır.’

İbrahim Özsular, Meklenburg Eyaleti: “Direnişte olan tüm arkadaşları saygıyla selamlıyorum. Bende Berlin dışından Maklenburg Eyaletinden geliyorum. Avrupa’da yaşayan tüm Küridtanlılara çağrım, burada bu insanlar bizler için, bağımsız Kürdistan için bedenlerini ölüme yatırırken, her gün, her an damla damla erirlerken, bizler de evlerimizde oturarak hiç bir şey yapmazsak bu insanlığa sığmaz.  

Bu direnişçileri yalnız bırakmamamız gerekir, sık sık ziyaret ederek yanlarında olmamız gerekir. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum.”

Fırat Tuzak, Bochum: “Arkadaşların bu eylemini selamlıyoruz, önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Önder Apo’nun tecritine hayır diyen ve bedenlerini siper eden bu arkadaşlarla sonuna kadar beraber olduğumuzu belirtiyoruz. Benimde tüm yurtseverlere çağrım bir arkadaşımızın daha yaşamını yitirmemesi için daha güçlü mücadele edelim. Çünkü geç kalıyoruz. Berxwedan jıyan e şiarıyla direneceğiz.”

Açlık grevi direnişçisi Cemal Kobani: ‘Gelişinizle son derece mutlu olduk. Son derece kararlı olduğumuzu ve de başaracağımıza olan inancımızdan halkımızın şüphe etmemesini istiyoruz. Şunu da açık olarak belirtemeliyiz ki bu gücümüzü de halkımızdan ve Önder Apo’dan alıyoruz. Öte yandan burada Berlin’de kendimizi son derece rahat hissediyoruz. Halkımız son derece sıcak ve yakın ilgi gösteriyor. Bunu sonuç alıcı eylemlere dönüştürürsek mutlaka başaracağız.’

Direnişçi Şiyar Xelil: “Bu direniş bir anlamda maneviyatımızı yeniden şekillendirdi, güçlendirdi ve bu anlamda gelişinizde bizi yeniden birbirimize bağlıyor. Yeniden sahiplenizyoruz birbirimizi. Direniş başladığı günden bu yana çok iyi biliyoruz ki halkımız hiç yerinde durmadı. Ama görülüyor ki bu da yetmiyor. Berlin önemli bir merkez, Almanya’nın Avrupa’nın önemli bir karar merkezidir. Biz de bunu biraz daha işlevsel hale getirebilmek için ve de dünya kamuoyunun dikkatini daha fazla çekebilmek için burda direnişimize devam etmeye karar verdik. Halkımızın da bundan böyle daha da güçlü destek vermesi gerekmektedir.”

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın