Die Linke: Leyla’nın talebi bizim de talebimiz

Sol Parti adayı Mazlum Koç'un açlık grevleriyle ilgili verdiği önerge kongrede kabul edilirken, Die Linke yayınladığı sonuç bildirgesinde direnişçilerin taleplerinin kendi talepleri olduğunu açıkladı.

0
15

Almanya’nın Bremen kentinde Alman Sol Parti (Die Linke), 26 Mayıs’ta yapılacak parlamento ve belediye seçimleri öncesinde ön hazırlık kongresini gerçekleştirdi. Federal Meclise Sol Parti’den adaylığını açıklayan Mazlum Koç, devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevleriyle ilgili önerge verdi.

Aynı zamanda Bremen Sol Parti eyalet yönetiminde yer alan Mazlum Koç, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekerek, binlerce kişinin katıldığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri hakkında kongreye katılan delege ve parti üyelerine bilgi verdi. Koç, eylemcilerin talebinin sahiplenmesi gerektiğini vurguladı. Babası Yüksel Koç da Strasbourg’daki açlık grevi eyleminde olan Koç’un verdiği önerge kongrede kabul edildi.

SİYASİ TUTSAKLARLA DAYANIŞMA MESAJI

Hazırlık kongresine Sol Parti Bremen Eyalet Eşbaşkanları Felix Pithan ve Conny Barth, Bremen Sol Parti Maliyesinden sorumlu Birgit, Bremen Solid Neustadt sözcüsü ile Bremerhaven yönetim üyeleri de katıldı. Yayınlanan sonuç bildirgesine de açlık grevi direnişine verilen destek şöyle vurgulandı:

* Leyla Güven öncülüğünde tecridin kırılması amacıyla başlayan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin temel talebi, bizimde talebimizdir. Eylemcilerin sağlık durumları tehlikeli bir aşamadadır. Sol Parti olarak tecridin kaldırılması için gerekli girişimlerde bulunacağız. Sayın Abdullah Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar üzerinde ki tecrit, insan ve hak özgürlüklerinin ihlalidir.

* Bremen Sol Parti bu talebin yanı sıra cezaevlerinde haksız ve hukuksuz bir şekilde tutulan HDP milletvekilleri, belediye başkanları ve siyasi tutsaklarla dayanışma içerisinde olacaktır. Bir an önce seçilmişlerin ve siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın