Erdoğan’ın Almanya ziyaretine tepkiler sürüyor

Erdoğan'ın Almanya ziyaretine ilişkin tepkiler sürüyor. Eylemlerde, Erdoğan’ın savaş suçlusu olarak yargılanması gerekirken bir Avrupa ülkesine davetli olarak çağırılması protesto edildi.

0
55

Almanya’nın Giessen kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretini yürüyüş ve mitingle protesto etti. Efrîn’le Dayanışma Platformu tarafından organize edilen yürüyüş Berliner Platz’da başladı. Almanca “Kürt ormanları yakılıyor, Kürt bölgeleri yıkılıyor” pankartı ile yürüyen kitle Karstadt Köprüsü’ne ulaşınca “Die Partei” üyeleri tarafından karşılandı.

Kürtçe, Türkçe, Almanca “Katil Erdoğan”, “Yaşasın Uluslararası Dayanışma”, “Bijî Serok Apo” ve “Partiya me PKK” sloganlarının atıldığı yürüyüşte Antifaşist Fraksiyon Giessen (ARAG), Türkiye’de tutuklanan Avusturyalı Gazeteci Max Zirngast’ın fotoğraflarını taşıdı. Eylemde ayrıca, YPG-YPJ, Avrupa Süryaniler Birliği (ESU), TEV-DEM ve Almanya Marksist Leninist Parti (MLPD) bayrakları taşındı. Çarşı merkezinde yapılan mitingde Efrîn’le Dayanışma Platformu adına hazırlanan bildiri Tobias Stroy tarafından okundu. Daha sonra miting alanı Kirchplatz’a ulaşan kitle burada yapılan açıklamaların ardından eylemini sonlandırdı.

SAARBRÜCKEN

Bir Cevap Yazın