Galler’de yüzlerce kişi açlık grevi direnişçileri için yürüdü

Galler’in Newport kentinde İmam Şiş’in açlık grevi 112’inci gününde devam ederken, başkent Cardiff’te yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

0
17

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridin kırılması amacıyla düzenlenen açlık grevi direnişine 112 gün önce Galler’in  Newport kentinden dahil olan Kürdistanlı İmam Şiş’in direnişi sürüyor.

Bugün Galler’in başkenti Cardiff’te açlık grevi direnişçileriyle dayanışma amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe yüzlerce Gallerli ve Kürdistanlı katıldı. Cardiff merkezde yapılan yürüyüşte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan fotoğrafları ve PKK bayrakları taşındı.

İngilizce “Sesini yükselt, tecridi kır” yazılı pankart açan kitle yürüyüş boyunca Türk devleti aleyhine sloganlar attı.

Yürüyüşe katılan Galler Parlamentosu üyesi Delyth Jewell kitle bir konuşma yaparak, Birleşik Krallık hükümetine sessizliğini kırma çağrısı yaptı. Jewell, Galler Parlamentosu’nun aldığı kararı hatırlatarak Galler Hükümeti ve Birleşik Krallık hükümetinin kararın gereğini yapması çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda Plaid Cymru partisi tarafından Galler Parlamentosuna verilen açlık grevleri başlıklı önerge kabul edilmişti.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın