İke: Direniş halkın topyekün sahiplenmesiyle başarıya ulaşacak

"Ağır bedeller ödemeye hazır oldukları" mesajını veren Strasbourg’daki açlık grevi direnişçilerinden gazeteci Gülistan Çiya İke, tecride karşı direnişin halkın topyekün sahiplenmesiyle başarıya ulaşacağı vurgusu yaptı.

0
50

Sterk-TV yayınına canlı olarak bağlanan Strasbourg’daki açlık grevi eylemcilerinden Gülistan İke, başta Leyla Güven ve Nasır Yağız olmak üzere direnişçilerin birçoğunun durumunun kritik olduğuna dikkati çekti. İke, Strasbourg’daki eylemcilerden Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç’un da benzeri bir durumda olduğunu söyledi.

HALKA VE SİYASETÇİLERE ÇAĞRI

Strasbourg’da Hopital Civil adlı hastaneye kaldırılan Koç’un acil serviste kontrol altında olduğunu söyleyen Gülistan İke, Koç’un her türlü ilaç veya tedaviyi reddettiği bilgisini paylaştı.

Eylemciler olarak dünyanın dört yanında etkileri yayılan Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride karşı direnişin süreceği mesajını yineleyen İke, Kürt siyasetçileri, devrimcileri ve halkın çabalarının önemine dikkat çekti.  İke, güçlü siyasi ve diplomatik adımların ciddi bir siyasi ve diplomatik çalışmanın sürmesinin önemine işaret ederken, bu yönlü çalışmaların devam ettiğini gördüklerini belirtti.

İke, “Yine halkımızda bu yönlü ciddi bir arayışın olduğu görülüyor” diye konuştu.

CPT VE DİĞER KURUMLAR NEZDİNDEKİ GİRİŞİMLER SÜRÜYOR

Kendilerinin İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) nezdindeki girişimlerinin ve görüşmelerinin gerçekleştiğini dile getiren İke, CPT ve sorumlu diğer kurumlar (Avrupa Konseyi) nezdindeki girişimlerinin devam ettiğini söyledi.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç’un sağlık durumunun ciddiyetine değinen Gülistan İke, “Bizler açlık grevcileri olarak bu bedeli ödeyeceğimizi göze alarak yola çıktık. Ağır bedeller ödesek de zafere ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Açlık grevi direnişlerine yönelik Kürt halkındaki hareketlenmeye rağmen çabaların arttırılması gerektiğinin altını çizen İke, başta  CPT olmak üzere yetkili kurumların Türk hükümetini zorlayacak bir girişim içerisinde olmadıklarını da ifade etti.

‘HER TÜRLÜ BEDELİ VERMEYE HAZIRIZ’

Önümüzdeki günlerde eylemcilerde daha tehlikeli sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği gerçeğine vurgu yapan İke, Amed’de Leyla Güven’in, Hewler’de ise Nasır Yağız’ın sağlık durumlarının oldukça kritik bir aşamada olduğunu hatırlattı.

“Bizler her türlü bedeli vermeye hazırız” diyen İke, sorunun kendilerinin sağlık durumunun ne olacağı olmadığının altını çizdi.

‘SONUCA ULAŞMAK İÇİN DİRENİŞİN TOPYEKÜN SAHİPLENİLMESİ GEREKİYOR’

“Tabii ki ağır bedeller vermeden sonuca ulaşılması, tecridin kırılması ve önder Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleşmesi için Avrupa’daki Kürtlerin, KCDK-E bünyesindeki bileşenlerin çabalarını yoğunlaştırması elzemdir” diyen İke, heryerin eylem alanına dönüştürülmesi çağrısı yaptı.

İke, son olarak, tüm Kürt halkının yek ses olarak haykırması ve Öcalan üzerindeki tecride karşı direnişin sahiplenilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir Cevap Yazın