İnanç kurumlarından çağrı: Herkes Efrîn’e sahip çıkmalı

Mezopotamya İnanç Kurumları Komitesi, Türk devletinin Efrîn saldırısını kınayarak, “Bütün inanç kesimleri bu saldırılara karşı durmalı, eyleme geçmeli" dedi.

0
111

Merkezi Almanya’nın Leverkusen kentinde bulunan Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) binasında, Kürdistan İslam Hareketi (CÎK), Êzidî kurumlarının çatı örgütü Êzidî Toplumu Koordinasyonu (NAV-YEK), Mezopotamya Halklar Kongresi (Kongra Gel a Mezopotamya) ve FEDA yetkilileri, ortak bir basın açıklamasıyla Türk devletinin işgalci saldırılarını protesto etti.

‘BÜTÜN KESİMLERİ SALDIRILARA KARŞI ÇIKMALI’

Mezopotamya İnanç Kurumları Komitesi’nin basın metnini Êzidî Kadınları Özgürlük Hareketi (TAJE) yöneticilerinden Songül Talay okudu. Metinde, “Bütün dünyanın gözleri önünde Efrîn’de insanlık katlediliyor. Türk devleti gibi NATO’nun ülkesi, yüzlerce savaş uçaklarıyla, çete ve özel timleriyle vahşet saldırısını yapıyor. Barış ve huzur kenti olan Efrîn’de Müslüman, Ezidî, Alevi, Türkmen, Kürt ve Araplar birlikte barış içerisinde yaşıyor. Ancak Türk devleti saldırılarla bu yaşamı hedefliyor. Biz bu saldırıları kınıyor, başta inanç sahipleri olmak üzere bütün kesimleri karşı çıkmaya çağırıyoruz” denildi.

‘ALLAH YPG VE YPJ’YE YARDIM ETSİN’

CÎK adına ise Hatice Turhallı, Türk devletinin Efrîn saldırısını kınadıklarını belirterek, “Bu zulüm ve baskıya karşı Allah YPG ve YPJ’ye yardım etsin. Bu vahşi ve zalimlere karşı zaferle çıksınlar. Çünkü Türk devleti çoluk çocuk demeden sivilleri katlediyor. Onları öldürüyor. Bu vahşettir ve hiçbir inançta yeri yoktur” diye konuştu.

‘BARIŞ VE KARDEŞLİK KENTİNE TAHAMMÜL EDEMEDİLER’

Jînda Deniz de FEDA olarak Efrîn’e yönelik saldırıları kınarken, bütün kesimlere Efrîn’e sahip çıkma çağrısında bulunduklarını söyledi. Deniz, birçok inancın temsil edildiği Efrîn’e yapılan saldırıların kabul edilmeyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Efrîn halkların ve inançların bahçesidir. Demokratik bir toplum yaratıldı. Bütün kesimler ve halklar kardeşçe ve özgür yaşıyorlar. Ancak faşist Türk devleti buna tahammül etmeyerek, bu saldırıda bulunuyor. Biz bu saldırıyı kınıyor, başta Aleviler olmak üzere herkesin bu saldırıya karşı çıkmasını istiyoruz. Efrîn demokrasi ve insanlıktır.”

‘KUTSAL MEKANLAR BOMBALANIYOR’

Êzidî Toplumu Koordinasyonu (NAV-YEK) adına konuşan Ali Saçık da “Efrîn’e yapılan saldırı ikinci fermandır. Eğer sömürgeci Türk devleti Efrîn’de başarılı olursa Şengal’e saldıracaktır. Bugün Êzidî toplumunun kutsal mekanları bombalanıyor ve tahrip ediliyor. Bu bir vahşettir. Herkes buna karşı çıkmalı” diye belirtti.

Bir Cevap Yazın