İsviçre’de Kürt gencinin ölümü ve yanıt bekleyen sorular!

İsviçre’de geçtiğimiz Ağustos ayında kaybolan mülteci bir Kürt gencinin cesedi sekiz ay sonra bulundu.

0
18

Şubat 2018 tarihinde İsviçre’ye gelip iltica talebinde bulunan ve Ağustos 2018 tarihinden itibaren kendisinden haber alınamayan Batman nüfusuna kayıtlı Kürt genci Emrah Adanır’ın (26), cesedi, bir süre kaldığı İsviçre’nin St. Gallen Kantonuna bağlı Vilters Wangs Mülteci Kampı yakınlarında bulundu.

Alınan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde Adanır’ın kaldığı Vilters Wangs kampı yakınlarındaki ormanlık alan içerisinde bir kafatası aynı kampta kalan mülteciler tarafından bulundu. İsviçre polisi DNA testi sonucunda kamptan iki kilometre kadar uzakta, yürüyüş yolunun yakınında bulunan kafatasının Emrah Adanır’a ait olduğunu tespit etti.

Adanır’ın yakınları ve kampta beraber kaldığı mülteciler olayda hem mülteci kampı yönetiminin hem de İsviçre polisinin ihmali olduğunu söyledi.

Yakınlarından alınan bilgilere göre DAİŞ’e karşı savaşmak için bir dönem Rojava’da bulunan daha sonra sağlık sorunları nedeniyle İsviçre’ye gelen Adanır iltica talebinin reddedilmesinin ardından St Gallen’deki bir mülteci kampına gönderilmişti. İltica süreci devam ettiği sırada Adanır, 14 Ağustos 2018 günü kayboldu.

Bir Cevap Yazın