Marsilya ve Bordeaux’da tecrit protestosu

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecrit protesto edildi ve tecride karşı düzenlenen açıklık grevi direnişleri eylemlerle sahiplenildi.

0
19

Fransa’nın Marsilya kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit ve tecridin kırılması amacıyla düzenlenen açlık grevleri ile dayanışma eylemi düzenlendi.

Marsilya DKTM’nin organize ettiği eyleme yüzlerce kişi katıldı.

“Öcalan’a özgürlük” yazılı pankart taşınan eylemde bir konuşma yapan Kürt siyasetçi Mehmet Kara, “Abdullah Öcalan, sırdan bir kişi değil insanlık için direnişin adıdır. Bugün Avrupa’daki halkların bu direnişe sahip çıkması gerekir. AB, AP, CPT sorumluluk temelinde hareket etmeye çağırıyoruz” dedi. Marsilya DTM adına konulan Kemal Güler duyarlılık ve daha aktif katılım çağrısını dile getirirken “Yaşanan yüzeysel yaklaşımlar kabul edilecek gibi değil” dedi.

BORDEAUX

Fransa’nın Bordeaux kentinde tecride karşı yürüyüş yapıldı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecridi protesto etmek ve açlık grevlerine dikkat çekme amacıyla Bordeaux’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Bordeaux Stalingrad meydanında toplanarak yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüş boyunca Öcalan lehine slogan atan kitle aynı zamanda tecrit ve açlık grevi bilgileri içeren bildirdiler dağıtılırken meydanda basın açıklaması ile yürüyüş sona erdi.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın