Öcalan’a özgürlük nöbetini NAV-YEK devraldı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Strasbourg’daki Avrupa Konseyi (AK) önünde düzenlenen özgürlük nöbetini 355’inci haftasında Êzidî Dernekler Birliği Merkezi (Navenda Yekîtiya Komelên Êzdiyan-NAV-YEK)üyeleri devraldı .

0
17

Strasbourg’daki AK binası önünde devam eden Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’ni bu hafta, NAV-YEKüyesi bir grup sürdürüyor.

Yedi yılı aşkın bir süredir devam eden ve Kürtlerin en uzun süreli eylemi olarak kayda geçen Özgürlük Nöbeti’ni her hafta yeni bir grup görev alarak, her gün 07.30 ile 16.30 saatleri arasında Öcalan’ın özgürlüğünü talep ediyor.

Üzerinde Öcalan’ın özgürlüğü için süresiz nöbette olunduğu yazılan pano ile Öcalan’ın portrelerinin bulunduğu eylem alanında, çevreden geçen kişilere de bilgilendirme yapılıyor.

‘ÖNDERLİĞİN ÖZGÜRLÜĞÜ KÜRT HALKININ ÖZGÜRLÜĞÜDÜR’

Grup adına açıklama yapan Ezidiler Meclisi peşimamı Hizni, Kürt halkının çok kritik bir süreçten geçtiğini belirterek, bu süreçte Leyla Güven’in başlattığı ve sonrasında Strasbourg dahil birçok alana yayılan açlık grevlerine dikkat çekti.

Güven’in yanı sıra cezaevleri ile Avrupa’daki açlık grevlerini selamladıklarını söyleyen Hizni, “Başta Êzidî toplumu olmak üzere Kürt halkının seferberlik içerisinde sürece sahip çıkması gerekiyor. Bizler Kürt Halk Önderinin özgürlüğünü Kürt halkının da özgürlüğü olarak görüyoruz” dedi.

Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla zindanlarda gerçekleştirilen fedai eylemlere de değinen Peşimam Hizni, daha başka ölümlerin yaşanmaması için Kürt halkının her saniye eylem halinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Peşimam Hizni, AK ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılmasına yönelik taleplere acil olarak karşılık vermeleri çağrısında bulundu.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın