Onlarca kentte Öcalan’a özgürlük eylemi

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride son verilmesi ve özgürlüğünü talep etmek amacıyla dünyanın bir çok yerinde protesto gösterileri düzenlendi.

0
78

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) çağrısıyla, en az 9 ülke, 20 kentte protesto eylemleri yapıldı.

Eylemlerce Öcalan’a yönelik 9 Ekim komplosu ve tecrit politikası kınanırken, Batılı hükümetler ve Avrupa kurumlarının sessizliğine tepki gösterildi.

PARİS: Fransa’nın başkenti Paris’te Fransa Demokratik Kürt konseyi ( CDK-F) ve TJK-F bir yürüyüş ve miting organize etti. Republique meydanında başlayan yürüyüş, Chatelet’ye kadar devam etti. Yürüyüşte, “Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın yaşamında komplocu güçler sorumludur ” ve “Öcalan’a özgürlük ” pankartlarının taşındığı eylemde “Katil Erdoğan, işbirlikçi Avrupa” sloganı dikkat çekti.

Yürüyüş güzergahında oturma eylemi yapan Kürdistanlılara, iklim değişikliğini protesto eden çevreciler de “Kürdistan’a siyasi çözüm” sloganı ile destek verdi.

Chatelet’de yapılan mitinginde konuşan Fransa Kürt kadın hareketi üyesi Berivan Fırat, komplocuları kınayarak şöyle dedi: “Sayın Öcalan’ı fiziki olarak esir alabilirsiniz ama düşüncelerini ve fikirlerini asla alamazsınız. Bizler Kürt kadınları Önder Apo’nun yoldaşları olarak Önderliğin özgürlüğü sağlanana kadar Avrupa’da ve dört parça Kürdistan’da mücadeleyi büyüteceğiz.”

LIEGE: Belçika’nın Liege kentinde YJK-B ve Nav-Bel öncülüğünde aynı amaçla bir miting yapıldı. Slambert meydanında yapılan mitingde, Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden ve tecride dikkat çeken döviz ve pankartlar taşındı.

DARMSTADT: Almanya’nın Darmstadt kentinde Luisen meydanında yapılan eyleme yüzlerce kişi katıldı. Meydanda yürüyüşe geçen eylemciler, daha sonra aynı meydana dönerek bir miting gerçekleştirdiler.

Bir Cevap Yazın