PES kongresinde Öcalan’a tecride dikkat çekildi

Avrupa Sosyalist Partisi'nin (PES) kongresine katılan HDP, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a dönük tecridi gündeme getirdi.

0
41

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Amed Milletvekili Hişyar Özsoy, Van Milletvekili Bedia Özgökçe ve Brüksel Temsilcisi Eyyüp Doru’dan oluşan heyet, Avrupa Sosyalist Partisi’nin (PES) Lizbon’da yapılan kongresine katılmak üzere Portekiz’de. 

HDP tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Heyetimiz kongre kapsamında değişik kesim ve çevrelerle pek çok görüşme gerçekleştirdi. Milletvekilimiz Bedia Özgökçe Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit, Hakkari milletvekilimizin 1’inci ayını dün geride bıraktığı açlık grevi ve Selahattin Demirtaş’ın durumunu kongrede delegelere yaptığı konuşmada gündeme getirdi” denildi.

TECRİT VE AÇLIK GREVLERİYLE İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

Portekiz Başbakanı Antonio Costas’ın ev sahipliğinde Avrupa sosyalist ve sosyal demokrat parti ve hükümet liderlerinin bir araya geldiği toplantıda konuşan HDP Eş Başkan Yardımcısı Özsoy da Türkiye’deki siyasi gelişmelere dikkat çekti.

AİHM kararına rağmen serbest bırakılmayan ve hakkında hüküm verilen Demirtaş başta olmak üzere seçilmiş siyasetçilerin cezaevlerinde tutulmasına değinen Özsoy, cezaların siyasi baskılar sonucu verildiğini söyledi. Özsoy, tecrit ve buna bağlı açlık grevleri, yerel seçim sürecine girerken HDP’ye yönelik artan baskılar konusunda da aktarımlarda bulundu.

BAŞBAKANLAR VE BAKANLAR DA KATILIYOR

PES kongresine Avrupalı sosyal demokrat partilerin başkanları, başbakanlar ve Avrupa Birliğinin bakanları katılıyor. Kongre bugün Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Portekiz Başbakanı António Costa’nın yapacağı konuşmalarla sona erecek.

Bir Cevap Yazın