Rusya’da 4 Nisan kutlamaları

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yaş günü olan 4 Nisan, Rusya’nın farklı kentlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

0
21

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova, Saratov, Tambov ve Adigey Özerk Cumhuriyetinde yaşayan Kürtler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 70’inci yaş günü olan 4 Nisan’ı düzenledikleri farklı etkinliklerle kutladı.

MOSKOVA

Moskova’da yaşayan Kürtler, düzenledikleri bir etkinlikle Öcalan’ın 70’inci yaş gününü kutladı. Moskova Kürt Kadın Organizasyonu tarafından organize edilen etkinlik Moskova Kürt Kültür Merkezinde yapıldı.

Etkinlikte konuşan Moskova Kürt Kadın Organizasyonu Başkanı Tara Kadir, şunları söyledi: “4 Nisan bir Kürtler için önemli bir gün. Bu günde sadece önderliğimizin doğum günün değil, tüm bir halkın yeniden doğuşunu kutluyoruz. Bize direnmeyi ve özgür olmayı öğreten Önderliğimize uygulanan tecridi Moskova’daki tüm kadınlar adına büyük bir kin ve nefretle kınıyorum. Başta Leyla Güven olmak üzere bu tecridin son bulması için açlık grevinde bulunan tüm devrimci ve yurtsever halkımızı selamlıyorum. Onların talebi bizim talebimizdir.”

Daha sonra etkinlik Rozerin Doğan ve Milazimê İsko’nun sahneye çıkmasıyla devam etti.

ADİGEY

Adigey Kürt Kültür Derneği düzenlediği bir etkinle Öcalan’ın doğum gününü kutladı.

Adigey Kürt Kültür Merkezi bahçesine bir araya gelen Kürtler etkinlik öncesinde fidan dikti. Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin Adigey Kürt Kültür Derneği Eşbaşkanları Sinam Broyeva ve Tahir Ahmet birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından Öcalan’a ilişkin çocukların hazırladıkları şiirler okundu.

Etkinlikte Berfin Mamedova, Ahmet Ahmedov, folklor grubu ve yerel sanatçıların sahne aldı. Kutlama halaylarla son buldu.

SARATOV

Saratov kentine bağlı Yerşov ilçesinde yaşayan Kürdistanlılar de bir etkinlik düzenledi.

Yerşov Kürt Kültür Merkezinde yapılan kutlama, Öcalan’ın yaşamı ve mücadelesini anlatan sinevizyonun izlenmesiyle başladı.

Yerşov Kürt Kültür Otonomisi Başkanı İsa Osmanov ise yaptığı konuşmada şu hususları belirtti: “Kürdistan’ın dört parçasında halkımız büyük bir mücadele içindedir. Bize bu mücadeleyi ve direnmeyi öğreten Önderliğimizin doğum günün kutlarken aynı zamanda Kürt halkının yeniden dirilişini de kutluyoruz. AKP ve onun faşist ortağı olan MHP Kürt halkına köleliği dayatıyor. Açlık grevdeki eylemciler öncülüğünde başlatılan eylem Kürt halkının direnişte ne kadar kararlı olduğunun bir göstergesidir” dedi.

TAMBOV

Saratov kentine bağlı Miçurinsk ilçesine yaşayan Kürtler Halk Meclisi tarafından organize edilen bir etkinlikle Öcalan’ın 70’inci yaş gününü kutladı.

Miçurinsk Kültür Merkezinde yapılan kutlamada konuşan Halk Meclisi Eşbaşkanı Nebi Abdulselam Öcalan’a uygulanan tecride değinerek şunları söyledi: “Faşist Türk devletinin Önderliğimize 2015 Nisan ayından beri uyguladığı tecritle birlikte uluslararası hukuku hiçe saymıştır. Bu hukuksuzluk karşısında sessiz kalan uluslararası güçler de bu suça ortaktır. Kürt halk kendi öz iradesiyle tecridi kırarak önderliğini özgürleştirecektir. Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri bu direnişin en somut ifadesidir. Her birimiz bu mücadeleye daha güçlü katılmalıyız.”

Etkinlik yerel sanatçıların sahneye alması ve halaylarla son buldu.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın