Sanatçılar: Geç olmadan harekete geçilmeli

Tecride karşı Strasbourg’daki süresiz-dönüşümsüz açlık grevi direnişçilerini ziyaretlerinde konuşan sanatçılar Avrupa Konseyi’ne harekete geçme, Kürt halkına ise direnişi büyütme çağrısı yaptı.

0
17

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride karşı Fransa’nın Strasbourg şehrindeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi, 116’ıncı gününü geride bırakıyor. ‘Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan’ı özgürleştirelim’ şiarıyla başlatılan eyleme Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi üyesi siyasetçi, gazeteci ve akademisyenlerin de aralarında olduğu 14 eylemci katılıyor.

Eylemcilerin sağlık durumlarının her geçen gün kötüleştiği ve artık kalıcı sağlık sorunlarının oluştuğu açlık grevi direnişi, kararlılıkla sürüyor. Aynı zamanda Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) gibi tecride karşı harekete geçebilecek kurumların olduğu Strasbourg’daki eyleme Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların ziyaretleri de devam ediyor.

Açlık grevi direnişçilerini bugün aralarında gazeteciler ve sanatçıların olduğu onlarca Kürdistanlı da ziyaret etti. AK önünde süren kitlesel oturma eylemine destek amacıyla Strasbourg’da bulunan tiyatro sanatçıları Gulperi Alma, Siraç Yıldız, Şirin Alma ve Remocan da süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemcilerini ziyaret edenler arasındaydı.

ALMA: ‘DEMOKRATIZ’ DİYEN AVRUPA KURUMLARI TECRİDE KARŞI SESSİZ

Bir Cevap Yazın