Strasbourg direnişçilerinin aileleri: Yarın çok geç olabilir

Tecride karşı Strasbourg’da 91’inci gününe giren süresiz-dönüşümsüz açlık grevi direnişi eylemcilerini ziyaret eden aileleri, artık geç kalınmadan harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

0
15

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride karşı Fransa’nın Strasbourg şehrinde oldukça kritik bir aşamada olan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemcilerini bugün Avrupa’nın farklı kentlerinden yüzlerce Kürdistanlının yanı sıra aileler de ziyaret etti.

HDP’li vekil Leyla Güven 130, Nasır Yağız 117, cezaevlerindeki tutsaklar 92 ve Strasbourg ile Galler’deki eylemciler de 91 gündür tecride karşı açlık grevindeler.

Sayıları binlere ulaşan direnişçilerden artık kötü haber alınması an meselesi iken, Avrupa Konseyi (AK) ile Türkiye’deki cezaevlerini ziyarete yetkili tek kurum olan İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) sessiz kalmaya devam ediyor.

Strasbourg’daki açlık grevi eylemcilerini ziyaret eden aileler ise, Kürt halkının geç kalınmadan eylemleri ve çabalarını yoğunlaştırması çağrısını yaptı.

‘HEPİMİZ İÇİN EYLEMDELER’

Eşi Agit Ural’ı ailesiyle birlikte ziyaret eden Medina Ural, eylemcilerin her geçen gün ‘gözlerinin önünde eridiğine’ dikkat çekti. “Tüm halkımız ayağa kalkarak yürüyüşler, eylemler düzenlemelidir. Bu insanlar gözlerimizin önünde eriyorlar” diyen Medina Ural, eylemin tüm Kürt halkının özgürlüğü ve insani hakları için olduğuna vurgu yaptı.

‘YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR; ŞİMDİ HAREKETE GEÇELİM’

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç’un eşi Gulê Koç da, Kürt halkının sesini daha gür çıkarması gerektiğini söyledi.

Eylemcilerin oldukça güçlü bir iradeyle direndiklerini dile getiren Koç, “Moralleri güçlü ama 90 gün aşılmış ve bedenlerinin her gün eridiği bir ortamda bunun az birşey olduğunu söyleyemeyiz” diye konuştu.

Tecridin kalkmasının Kürt halkının elinde olduğunun altını çizen Gulê Koç, “Artık bugün birşey olmaz denmemeli, zira yarın çok geç olabilir” dedi. Tüm Kürtlere çağrı yapan Koç, “Sesimizi öyle çıkarmalıyız ki, tüm dünya sesimizi duymalı” diyerek, eylemliliklerin arttırılmasını istedi.

‘HERKES ELİNDEN NE GELİYORSA YAPMALI’

Yüksel Koç’un kızı Dilan Koç ise, özellikle Almanya hükümeti ve ülkedeki çok sayıda kurum ve siyasi partilere yaptığı başvurularla biliniyor. Süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri için herkesin elinden geleni yapmasını isteyen Dilan Koç, direnişçilerin tüm Kürtlerin amaçları için eylemde olduğunu hatırlattı.

Eylemin insanlık için olduğunun altını çizen Dilan Koç, moral ve motivasyona vurgu yaptı. Koç, “Ben 19 yaşındayım ama onlar bizden daha moralli ve güçlüler” derken, direnişi güçlendirmek için elinden gelenin mektuplarla da olsa duyarlılık oluşturabileceğini ifade etti.

‘AYAĞA KALKALIM Kİ, BU HEVALLERİMİZİ ŞEHİT VERMEYELİM’

Kadın eylemcilerden Nurgül Başaran’ın annesi Fatma Başaran ise, özellikle Kürt annelerine seslendi. Kadın ve anne olarak direnişçilerin 3 ayı aşkın bir süredir açlık grevinde olmalarının kendileri için zor olduğunu söyleyen Fatma Başaran, “Vicdanımız rahatsız, ciğerimiz yanıyor. Uyku uyuyamıyor, boğazımızdan bir lokma geçmiyor” diye konuştu.

Direnişi sahiplenmenin bir namus ve şeref meselesi olduğunun altını çizen Fatma Başaran, “Bu süreçte ayağa kalkalım; bu gençlerimizi, hevallerimizi şehit vermeyelim” diye çağrı yaptı.

YÜZLERCE KİŞİ DESTEK ZİYARETİNDE BULUNDU

Strasbourg’daki eylemi bugün Avrupa’nın birçok şehrinden gelen yüzlerce Kürdistanlı da ziyaret ederek, direnişe destek verdi. Bugün Fransa’nın Paris, Metz, Saint Avold ile İsviçre’nin Zürih, Almanya’nın Lübeck, Heilbronn, Kehl ve Bremen şehirlerinden yüzlerce kişi, Strasbourg’a gelerek eylemcileri yalnız bırakmadı.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın