Viyana’daki açlık grevi sürüyor, Nürnberg’de açlık grevi başladı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek için Avrupa’da düzenlenen açlık grevleri sürüyor.

0
45

Avusturya’nın başkenti Viyana’da açlık grevi üçüncü gününde sürerken, Nürnberg’de ise açlık grevi başlatıldı.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla düzenlenen açlık grevi eylemi üçüncü gününde devam etti. Museumsquartier’de düzenlenen eylem saat 11.00’de çadırın kurulması, pankart, flama ve posterlerin asılması, bildirilerin dağıtılması ile start aldı.

Saat 16.00’a kadar Meseumquartier’de devam eden açlık grevi, daha sonra ise Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde sinevizyon izlenmesi, müzik ve sohbetle devam etti.

NÜRNBERG

Almanya’nın Nürnberg kentinde de tecridi protesto etmek ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven ile dayanışmak amacıyla açlık grevi başlatıldı. Nürnberg Medya Halk Evi salonunda başlatılan açık grevi eylemi 14 Aralık tarihine kadar 30 kişilik grup ile dönüşümlü devam edecek.

Nürnberg Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde başlayan açlık grevi eylemcilerinden ve meclis üyesi Sıtkı Yüce yaptığı açıklamada, Kürt Halk Önderi A

bdullah Öcalan üzerindeki tecridi kabul etmediklerini, her ne olursa olsun tecridi kırmaya kararlı olduklarını ve eylemlerinde de Leyla Güven’i yalnız bırakmayacaklarını, sonuna kadar destekleyeceklerini belirtti.

Yüce açıklamasının devamında ise şunları belirtti: “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen insanlık dışı tecrit 20 yıl önce uygulanan uluslararası komplonun bir devamıdır. Bu komployla Kürt Özgürlük Hareketi tasfiye edilmek istendi. Biz Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar olarak bulunduğumuz her alanda Kürt Özgürlük Hareketi ve hareketin önderliği başkan Apo’ya yapılan her saldırıya birer kalkan olacak, tüm komploları boşa çıkararak, önderliğimizi özgürleştireceğiz.”a

Bir Cevap Yazın