Yiğit ve Ağaoğlu: Sonuç alıncaya kadar mücadelemiz sürecek

Avusturya’da yaşayan Kürdistanlılar Sultan Yiğit ve Şiyar Ağağolu, dün düzenlenen yürüyüş ardından süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı.

0
55

Açlık grevi direnişinin startını dün veren iki Kürdistanlı, ANF’ye yaptıkları açıklamada, sonuç alıncaya kadar mücadele sürecek mesajı verdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan açlık grevi direnişleri her geçen gün yayılıyor.

Avrupa’da 17 Aralık’ta 15 Kürdistanlı, siyasetçi, gazeteci ve aktivistin başlattığı açlık grevi direnişi Strasbourg ve Galler’de devam ederken, Kanada, Hollanda, Almanya ardından Viyana’da yaşayan Sultan Yiğit ile Şiyar Ağaoğlu da dün itibariyle açlık grevi direnişine dahil oldu.

ANF kameralarına konuşan her iki grevci, “Kürt halkı, Öndeliği özgür olmadan, özgür olamaz” mesajı verdi.

‘SÜRELİ-DÖNÜŞÜMLÜ GREVLERLE DİRENİŞE DESTEK YETERSİZ KALIYOR’

Sultan Yiğit, geçmişte süreli-dönüşümlü açlık grevlerinin düzenlendiğini, ancak Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevlerinin artık ölüm sınırına geldiğine dikkat çekerek, “Artık süreli-dönüşümlü açlık grevleri ile bu arkadaşların direnişine destek veremeyeceğimizi düşündük ve süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladık” dedi.

Dün Hewlêr’de açlık grevinde olan Nasır Yağız’ın, Strasbourg’da açlık grevinde olan KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç’un rahatsızlandığını, hastaneye kaldırıldığını hatırlatan Yiğit, “Her iki arkadaş da tedavi kabul etmeyerek, eylemlerine devam ediyor” dedi.

“Yıllardır önderlikten haber alınamıyor, önderliğimizin durumu nasıl bilmiyoruz, kimse haber alamıyor” diyen Yiğit, tecridin kırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Eylemleri ile Öcalan üzerindeki tecridin kırılmasını amaçladıklarını da vurgulayan Yiğit, “Önderlik Kürt halkı için her şeyi ifade ediyor” dedi.

Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun da Şubat ayında gerçekleştirildiğini hatırlatan Yiğit şöyle konuştu: “Biz de şu anda Şubat ayındayız hem tecridi kırmak, hem de uluslararası komployu yıldönümünde boşa çıkarmak amacıyla eylemimizi yapıyoruz” dedi.

‘SOYKIRIM POLİTİKALARINA KARŞI GREVDEYİZ’

Bir Cevap Yazın