YPG’li savaşçı Dean Evans Londra’da anıldı

Minbic’te Temmuz ayında hayatını kaybeden İngiliz asıllı YPG savaşçı Dean Carl Evans (Givara Rojava) için Londra’da bir anma düzenlendi.

0
95

YPG savaşçısı Dean Carl Evans, Londra-Haringey’de bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezi binasında düzenlenen etkinlikte anıldı.

Evans için sevenleri ve ailesini bir araya getiren anma etkinliğinde özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenlerin aileleri de hazır bulundu. Dean Evans Britanya’dan YPG saflarına katıldıktan sonra hayatını kaybeden ikinci Britanyalı oldu.

Anma etkinliğinde, Şehid Kostas Scurfield’ın babası Chris Scurfield, savaşçı Jac Holmes’un annesi Angie Blannin, Kürtlerin 40 yıllık dostu olarak tanınan İrlanda asıllı aktivist Mark Campbell, PYD Londra temsilcilerinden Alan Şemo ve Mehmet Aksoy’un annesi Zeynep Aksoy da hazır bulunurken etkinliğin sunuculuğunu Mehmet Aksoy’un kız kardeşi Gonca Aksoy yaptı.

İngiliz asıllı Dean Carl Evans (Givara Rojava) 21 Temmuz’da Minbic’te yaşamını yitirmişti.

Saygı duruşu ile başlayan anmada duygusal anlar yaşanırken, Rojava devrimini ve Evans’ın yaşamını anlatan kısa sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra, hayatını kaybedenlerin aileleri, Britanya Kürt Halk Meclisi adına Elif Sarıcan ve Mark Campbell konuşmalar yaptı.

Öncelikle sözü Kürt dostluğuyla bilinen İrlandalı aktivist Mark Campbell aldı. Campbell, “Bugün burada Evans’ın ölüm yıl dönümü sebebi ile toplandık, fakat aramızda Kürt şehitlerin aileleri de var. Onları ayakta alkışlayalım. Bu kirli savaşta yüzlerce aile çocuğunu kaybetti, bu çok önemlidir. Sevdiklerimizin anılarını yaşatmak ve onları hatırlamak bizim elimizdedir.”

Campbell, Evan ile gurur duyduğunu vurgulayan kısa konuşmasından sonra Dean Evans için hazırladığı şiirini okudu. Campbell’in şiirini okuduğu esnada da salonda oldukça duygusal anlar yaşandı.

ROJAVA’YA GİTTİKTEN SONRA ÇOK DEĞİŞTİ

Evans’ın annesi Tracey Howell anmada yaptığı duygusal konuşmada, “Dean hep asker olmak istiyordu, sağlık durumundan kaynaklı İngiliz ordusu Evans’ı kabul etmemişti. Bu yüzden YPG saflarına Evans gitmişti” dedi.

Howell şöyle devam etti: “Kürdistan’a ilk gidişinin dönüşünde Dean çok değişmişti, yüreğinin sesini dinliyor ve Rojava’da yaşananlara tanıklık ettiği için de kendini çok geliştirmişti. Olumlu yönde bunu görebiliyorduk. Kasım 2015’de Dean yeniden bana Rojava’ya gitmek istediğini söylediğinde çok üzülmüş ve tedirgin olmuştum, fakat görüyordum ki gidişine engel olmak mümkün değildi. Dean son gidişinde bana DAİŞ’i oturup izlemek istemediğini, onlara karşı savaşmak istediğini söylemişti. Dean ölmeden önce, öldüğü gün son mesajını bize yazmıştı ve o gün için kendimi çok özel hissediyorum. Dean’in o gün babası Steve ve beni düşünüyor olduğunu bilmek büyük gurur veriyor.”

Tracy Howel’in ardından Britanya Kürt Halk Meclisi adına Elif Sarıcan sözü alarak, enternasyonalist dayanışmanın örneği ve YPG-YPJ güçlerinin enternasyonalistler için çekim kaynağı olduğunu vurguladı. Sarıca, Dean Evans ve Britanya’dan YPG saflarına katılan “şehitlerin” burada yol gösterici olduğunu da vurgularken, “Evans’ı unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. Sarıca, Kürt halkı kendisine gönül vermiş enternasyonalistlere her zaman sahip çıktığını altını çizdi.

Dean’ın babası Steve Howell ise yaptığı kısa konuşmada, Dean’ın Kürt halkının çektiği acılar karşısında sessiz kalamadığını ve yüreğinin sesini takip ettiğini ifade etti.

Dean’ın DAİŞ’e karşı savaşarak Kürtlerin mücadelesine ortak olduğunu ve belki de on yıllar boyunca devam edecek mücadelenin bir parçası olduğuna dikkat çeken baba Howell, “Dean artık aramızda yok fakat Kürtler gibi geniş bir ailemiz var artık, bizleri asla yanlız bırakmadığınız için teşekkür ederim” dedi.

Bir Cevap Yazın