Zürih, Basel ve Marsilya’da Öcalan için eylem

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto eylemleri sürüyor.

0
94

İsviçre’nin Zürih kentinde İsviçre ulusal televizyon kanalı RTS, Marsilya’da bir yürüyüş ve İsviçre’nin Basel Kanton Parlamentosu önünde protesto eylemi düzenlendi.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecride dikkat çekmek amacıyla Zürih kentinde ulusal televizyon kanalı RTS ile bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede tecride ilişkin hazırlanan dosya, RTS yetkililerine iletildi.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde de Ronahî Kadın Meclisi ve Kürt Toplum Merkezi’nin öncülüğünde Basel Kanton Parlamentosu’nda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek için eylem düzenlendi.

Meclis oturumunun yapıldığı esnada eylemciler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleriyle parlamentoda eyleme yaptı. Bir grup parlamenter tarafından karşılanan eylemciler daha sonra Öcalan’ın durumuna ilişkin hazırladıkları bir dosyayı teslim etti. Parlamenterler bu konuyu Bern Federal Meclisin’de gündeme getirme sözü verdiler. Daha sonra eylem sonlandı.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde de Kürdistanlılar Marsilya Avrupa temsilciliği önünde sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi. İçeri girmek isteyen grubu polis saldırarak engelledi.

Kitle daha sonra ise temsilcilik önünde sivil itaatsizlik eylemi düzenledi.

Eylem boyunca Çok sayıda bildiri dağıtılırken Kürt halk Önder’in posterleri PKK flamaları taşındı. Eylemciler adına bir grup temsilciliğe dosya sundu.

Eylem, “Biji Serok Apo” sloganlarıyla sona erdi.

Bir Cevap Yazın