ABD, İngiltere ve Norveç’ten Sudan’a ‘geçiş planı’ çağrısı

ABD, Birleşik Krallık ve Norveç, Sudan makamlarının “güvenilir siyasi bir geçiş planı” önermesi için vaktin geldiğini açıkladı.

0
19

Her üç ülkenin büyükelçileri başkent Hartum’da yayınladıkları ortak açıklamada, “Sudanlı makamların halkın taleplerine ciddi ve güvenilir bir yanıt vermesinin zamanı geldi” dedi.

Açıklamada, hükümetin “güvenilir bir geçiş planı” hayata geçirmesi gerektiği vurgulandı.

Sudan’da binlerce kişi son üç gündür Hartum’daki ordu karargahı önünde eylem yapıyor. 9 Nisan’da güvenlik güçleri eylemcilere karşı gaz bombaları kullandı. Tanıklara göre asker de güvenlik güçlerinin geri çekilmesi için havaya ateş açtı.

ORDU BEŞİR’DEN EL Mİ ÇEKTİ ?

Cumartesi gününden bu yana eylem yasağına rağmen karagah önünde binlerce kişi toplanmış bulunuyor. Eylemciler, Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in düşürülmesi için ordu ile bir geçiş hükümeti üzerine müzakere etmek istiyor.

Ordu şimdiye kadar eylemcilere karşı devreye girmedi. Beşir iktidarı, polis ve istihbarat güçlerini eylemcilere karşı kullanıyor. Ülkenin güçlü istihbarat servisi NISS, en az 30 bin silahlı kişinin yanısıra sivil kıyafetli ajanlarına güveniyor. Ancak karşılarında ordu kanadında beklenmedik bir direnişle karşılaştı.

Sudan’daki protesto gösterileri 19 Aralık’ta ekmek fiyatının üç katına çıkması ve diğer ekonomik sıkıntılara karşı başlamış, kısa sürede Ömer El Beşir rejimine karşı bir harekete dönüşmüştü.

2011’de Güney Sudan’ın referandum yoluyla bağımsızlığını kazanması ardından petrol rezervlerinin dörtte üçünü kaybeden Sudan’da, enflasyon yüzde 70’e ulaşmış durumda. 2003 yılında Darfour’da yapılan soykırım nedeniyle halen birçok ülkenin yaptırım uyguladığı Sudan’da ABD’nin geçtiğimiz yıl yaptırımları kaldırma kararı da, yatırımları çekmeye yetmemişti.

1989 yılından bu yana darbe ile ele geçirdiği iktidarı bırakmayan Ömer El Beşir, 2010’dan bu yana Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yana savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım işlemekle suçlanıyor. Buna rağmen iki kez ülkenin başına seçildi. En son 2015’te yüzde 94,5’lik oy oranı ile seçildi. El Beşir, anayasada değişiklik yaparak, üçüncü kez aday olmaya hazırlanıyor. Beşir ayrıca, ülkesinin kamu fonlarından 9 milyar doları cebe indirmekle de suçlanıyor.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın