Afganistan’daki saldırıda ölü sayısı 68’e çıktı

Afganistan’ın doğusundaki Celalabad kentinde Salı günü düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 68’e çıktı.

0
72

İntihar saldırısı Celalabad kentine yaklaşık 80 kilometre mesafede, Pakistan sınırı yakınında düzenlenen bir protesto eylemi sırasında gerçekleşti.

Canlı bombanın, yeni atanan emniyet müdürünü protesto eden eylemciler arasında üzerindeki bombaları patlattığı bildirildi.

Nangarhar vilayeti valilik sözcüsü Ataullah Hogyani, AFP’ye yaptığı açıklamada saldırıda 68 kişinin öldüğünü, 165 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Bu katliam, yılın başından bu yana Afganistan’da gerçekleşen en ölümcül saldırı oldu.

Katliamı henüz üstlenen grup olmadı. Sözkonusu bölgede DAİŞ çeteleri ile Taliban hareketi aktif durumda.

Salı sabahı da Celalabad’da kız çocuklarının gittiği bir okula da çifte saldırı düzenlenmiş, bir kişi hayatını kaybetmiş 4 kişi yaralanmıştı. İlk patlama yerel saatle 08.30 sıralarında Malika Omeyra okulu önünde yaşanırken, ikinci patlama bitişikteki erkek öğrenci okulundaki öğrencilerin patlama alanına koşmaya başladığı sırada meydana geldi.

Bu saldırıları da üstlenen olmadı. Hem DAİŞ çeteleri hem de Talibanlar kadınların okula gitmesine karşı çıkıyor. Saldırılar nedeniyle ülkede kız çocuklarının gittiği çok sayıda okul kapatıldı.

Bir Cevap Yazın