AP Türkiye’ye 70 milyon euroluk yardımı iptal etti

Avrupa Parlamentosu, insan hakları ihlallerinden dolayı Türkiye’yi cezalandırmak için 70 milyon euroluk yardımı iptal etti.

0
77

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin ziyaretinden üç gün sonra Türkiye’ye maddi yardıma ilişkin bir oylamada bulundu.

Üyelik öncesi fonlara ilişkin olarak yapılan öneri, 28 oya karşı 544 oyla ezici bir şekilde kabul edildi. 74 vekil çekimser kaldı.

Türkiye’ye 70 milyon euroluk yardımın iptal edilmesi önerisini destekleyen Avrupa Halk Partisi üyesi Siegfried Muresan, “Türkiye Avrupa Birliği’nden uzaklaşıyor, demokratik normlar kötüleşiyor ve temel haklar ihlal ediliyor. Bu da Avrupa Birliği’nin fon veremeyeceği anlamına geliyor” dedi.

Türkiye’ye AB’ye üyelik öncesi yardımlara Kasım 2017’de çekince konulmuş ve yardımlar Türkiye’nin hukuk devleti, demokratikleşme, insan hakları ve basın özgürlüğü alanında yeterli ilerleme sağlaması şartına bağlanmıştı.

Avrupa Komisyonu, Türkiye’de hiçbir ilerleme sağlanmadığını tespit etti. Erdoğan da Berlin ziyaretinde gazetecilerin durumuna ilişkin yumuşama belirtisi göstermedi.

Avrupa Birliği de Türkiye’ye üyelik öncesi yardımları 2018-2020 dönemi için yüzde 40 oranında kesti. Buna rağmen Ankara’ya Avrupa standartlarına uyması için 1.8 milyar euro verileceği belirtiliyor. Avrupa Birliği ayrıca, üyelik fonlarından bağımsız olarak Suriyeli mültecilere yardım adı altında da Ankara’ya maddi destek sağlayacak. Ankara rejimi 2016’dan bu yana Suriyeli mülteciler için Avrupa’dan 3 milyar euro aldı.

Bir Cevap Yazın