Erdoğan üçlü zirvede çetelerin sözcülüğünü yaptı

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen üçlü zirvede Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib için ateşkes ve çetelerin tahliyesini istedi. Rus lider Putin, “teröristlerin yerine ateşkes kararı alamayacaklarını” belirtti.

0
60

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran’da Suriye zirvesinde buluştu. Her üç yöneticinin temel gündemi İdlib oldu.

ERDOĞAN’IN ÇETELER İÇİN ÇÖZÜMÜ: HMEİMİM’DEN UZAKLAŞTIRIN

Zirvede konuşan Erdoğan, kendi rejiminin desteğindeki çetelerin bulunduğu İdlib için ateşkes istedi. Erdoğan’a göre ateşkes kararı alınırsa, bu toplantının en önemli sonuçlarından biri olacak.

Erdoğan çeteler için de bir öneride bulunarak, bu grupların komşu Lazkiye vilayetindeki Rus askeri üssü Hmeimim’e saldırıda bulunamayacakları yerlere taşınmalarını istedi.

Erdoğan rejimine bağlı Sabah gazetesi de Türk devletinin İdlib’de silahlı çetelerin tahliyesini öneren bir plan sunacağını yazmıştı. Bu plana göre aralarında El Nusra’nın kurduğu ve İdlib’e hakim olan Hayat Tahrir El Şam dahil olmak üzere 12 “silahlı grubu” silah bırakması gerekecek.

PUTİN: İDLİB, SURİYE HÜKÜMETİNİN HAKKI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, zirvede İdlib’in aşamalı olarak istikrara kavuşmasını konuştuklarını söyledi.

İdlib’i almanın Suriye hükümetinin hakkı olduğuna vurgu yapan Putin, “Terörist unsurları İdlib’de provokasyonlar, dronlarla saldırı ve bombardımanlara devam etmekle” suçladı. Putin, “Bunu görmezden gelemeyiz (…) Bu sorunu birlikte çözmemiz gerekiyor” dedi.

Birinci önceliğin İdlib’in “teröristlerden temizlemek” olduğunu belirten Putin, “Koşulsuz önceliğimiz Suriye’de terörizmin ortadan kaldırılmasıdır” diye konuştu.

ERDOĞAN ÇETE SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPTI, PUTİN’DEN İLGİNÇ YANIT!

Erdoğan’ın zirvenin sonuç bildirgesine ısrarla “ateşkes” ifadesinin konulmasını istemesi üzerine Putin ilginç bir yanıt verdi. Putin, “Görüşme masasında teröristler ya da silahlı muhalifler olmadığına göre onlar adına bir karar veremeyiz” dedi.

Çete sözcüsü durumuna düşen Erdoğan, Erdoğan “Nusra, HTŞ ve diğerlerine silah bırakma çağrısı yapalım” dedi.

Bir Cevap Yazın