Irak’ta kılıçlar çekiliyor!

Irak’ta hükümet kurma çalışmaları sürerken, Maliki ile Haşdi Şabi’nin kurucusu ve Bedir Tuygalarının eski komutanı Hadi Amiri ABD’ye yakın kurulucak bir hükümeti düşüreceklerini söyledi.

0
61

Irak’ta 12 Mayıs’taki genel seçimlerin ardından hükümet kurma çabaları sürüyor. Haşdi Şabi bünyesindeki Bedir Tugayları eski komutanı Hadi Amiri, Irak’ta yeni kurulacak hükümet çalışmalarında İran’a yakınlığıyla bilinen Nuri Maliki ile aynı cephede yer alan İran yanlısı Hadi Amiri’den çok sert bir açıklama geldi.

Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri, “Şayet ABD Irak’ta bir hükümet kurarsa, bu hükümeti düşürürüz” dedi.

Hadi Amiri, ABD Başkanı’nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamada şu ifadeleri kullandı: “ABD’nin Irak’ta kurulacak yeni hükümete müdahalesini reddediyoruz. ABD’nin baskısıyla kurulacak her hükümet kabinesini tüm çabamızla 2 ay içinde düşürmeye çalışacağız.”

Amiri’nin bu çıkışı Irak’ta hükümet kurmanın ne kadar zor olduğunu gösterirken, kurulacak hükümeti zor günlerin beklediğine işaret ediyor. Bu gelişmeler ayrıca mevcut siyasi krizin kolay kolay çözülmeyeceğinin işareti olarak da değerlendiriliyor.

Bir Cevap Yazın