İsveç’te İranlı emekçilerle dayanışma gecesi

İsveç'in başkenti Stockholm'de İran'da haklarını almak için mücadele eden ve direnen işçiler, öğretmenler ve emekçilerle dayanışma amacıyla bir gece düzenlendi.

0
64

Dayanışma etkinliği, 5 İranlı muhalif örgütün oluşturduğu İran Halklarının Mücadelesini Savunma Konseyi (Şura) ve İran İşçi Hareketiyle Dayanışma Komiteleri’nin (İSAK) çağrısı üzerine yapıldı.

İSAK adına bir konuşma yapan Behzad Barkhodaee, İran İslam rejimine karşı işçi ve emekçilerin mücadelelerinin giderek yaygınlaştığını ve 22 Eylül günü kamyon şoförlerinin ülke çapında iş bırakarak greve gitmelerinin kapitalistler ve İran rejimini kaygılandırdığını söyledi.

Kamyoncuların kararlı direnişlerinin rejimin tüm kurumlarını sarstığını söyleyen Barkhodaee, “Korkudan titreyen rejim güçleri grevcilere vahşice saldırdı. Grevciler tutuklandı ve idam edilmekle tehdit edildi” dedi.

Barkhodaee şunları ekledi: “Dayanışma Komiteleri olarak kamyoncuların ülke çapındaki grevlerine destek veriyor ve tutuklanan tüm kamyon şoförlerinin koşulsuz serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Herkese kamyon şoförlerinin durumları hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye, tüm emek ve işçi örgütlerini İran emekçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz.”

İRAN REJİMİNE KARŞI GÜÇLÜ BİR DİRENİŞ VAR

İran Halklarının Mücadelesini Savunma Konseyi adına konuşan Azad Karim, İran’da işçi, emekçi, kadın ve azınlık halkların ağır baskı altında bulunduğunu halde İran’da rejime karşı büyük bir direnişin var olduğunu söyledi.

Hakları gasp edilen işçilerin grev ve direnişleri, siyasi tutsakların açlık grevleri, kadınların sokak eylemleri yaptığına ve Doğu Kürdistan’da Kürt esnafın kepenk kapattığına dikkat çeken Karim, “ABD ambargosuyla birlikte halka yönelik baskı ve saldırılar daha da arttı. Ama işçiler, emekçiler, Kürtler ve diğer azınlık halklar rejime karşı direniyor. Birlikte mücadele ederek bu gerici İslami rejimi devirecekler” dedi.

Karim, insan haklarını savunan herkese, İsveçli siyasi parti ve sendikalara İranlı emekçilerinin mücadelelerini desteklemeleri çağrısı yaptı.

SAC: DİRENEN EMEKÇİLERİN YANLARINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

İsveç İşçileri Merkezi Örgütü (SAC) Genel Sekreteri Erik Bonk, işçi ve emekçilerin İran’daki “diktatörlüğe” karşı ekmek, konut ve özgürlük için mücadele ettiklerini belirtikten sonra “Son aylarda yapılan grev ve eylemler çalışanların kararlığını ve mücadelenin sona ermeyeceğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın