Paris’te protestolar başlamadan yüzlerce gözaltı

Fransa, bugün Sarı Yeleklilerin eylemlerine kilitlendi. Ancak polis, protestolar daha başlamadan yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

0
33

Henüz somut bir eylem yapılmadan saat 09.00 itibariyle, sadece Paris’te en az 317 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Paris Emniyet Müdürlüğü, gözaltı kapasitesinin 800’e kadar çıkabileceğini öngörüyor.

Güvenlik güçleri, Paris’teki Champs-Élysées caddesi veya Bastille meydanına ulaşmak isteyen tüm eylemcileri sistematik olarak aramadan geçiriyor. Kayak veya yüzme gözlükleri, kask veya gözyaşartıcı gazlara karşı fizyolojik serum gibi tüm malzemelere el koyuyor. Eylemler için adres gösterilen Porte Maillot semtinde polis, bayraklar için kullanılan sopaları ve şişeleri topladı.

Başkentte olağanüstü bir gün yaşanıyor. 36 metro istasyonu kapatıldı. Büyük mağazalar, müzeler, belediye binaları, bisiklet istasyonları ve daha bir çok yapı kapatıldı. Paris’te öngörülen bir çok alışveriş pazarı da iptal edildi.

Fransız hükümeti ülke genelinde 89 bin güvenlik gücü personelini harekete geçirdi. Sadece Paris’te 8 bin polis ile jandarmaya ait 12 zırhlı araç görevlendirildi.

Bir Cevap Yazın