Puigdemont’tan AB’ye: Bize önerdiğiniz Avrupa bu mu?

Hakkında tutuklama kararı çıkarılan ve Belçika'da bulunan Katalonya'nın meşru başkanı Carles Puigdemont, Avrupa Birliği'nin sessizliğine tepki gösterdi.

0
1

Puigdemont, Katalan belediye başkanları ile Brüksel’de bir araya geldi. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu başkanlarına seslenen Puigdemont, “Bay Rajoy’un bu devlet darbesine yardım etmeye devam edecek misiniz?” diye sordu.

Madrid’in görevden aldığı Katalonya Başkanı, “Katalanların kullandığı oyların sonuçlarını kabul edecek misiniz?” diye ekledi.

Puigdemont ve dört bakan danışmanı bir haftadır Belçika’da sürgünde bulunuyor. Haklarında Avrupa tutuklama kararı çıkarıldı. Katalan hükümetinin sekiz bakanı da İspanya adaleti tarafından tutuklandı.

Katalan Başkanı’na 200’e yakın Katalan belediye başkanı destek verdi. Puigdemont ve belediye başkanları Avrupa Birliği kurumlarının yanında tepkilerini dile getirdi.

Katalan hükümeti ve parlamentosuna el konulduğunu hatırlatan Puigdemont, “Katalonya, Avrupa’da bu demokratik kusurun olduğu tek toprak parçası” dedi.

Puigdemont şöyle konuştu: “Sayın Juncker ve Tajani, yöneticileri hapse atan bir ülke ile inşa etmek istediğiniz Avrupa bu mu? Bize önermek istediğiniz Avrupa bu mu?”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here