Rio’daki yangında kocaman bir tarih yok oldu

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrindeki Ulusal Müze’deki büyük yangının önlenememesi büyük tepki çekerken, on binlerce yıllık kalıntıların yok olan eserler arasında olduğu bildiriliyor.

0
78

Rio de Janeiro’da Pazar gecesi başlayan yangında büyük oranda yanan Ulusal Müze’de on binlerce tarihi doğal tarihi eser, kitap ile fosillerin yok olduğu tahmin ediliyor.

Yangın öncesinde müzede milyonlarca madeni eser ile farklı türlerden eserler bulunuyordu. Müzedeki dev kütüphanede ise 530 bini aşkın kitap yer alırken, çoğunluğu on binlerce ve hatta milyonlarca yıl yaşamış insan ve hayvan türlerine ait 26 bin adet fosil de müzede sergileniyordu.

Ülkenin en büyük doğal tarih müzesi olan Ulusal Müze’deki yangında yok olan eserler arasında 12 bin yıllık ‘Luzia’ adı verilen bir kafatası fosili ile günümüzden 80 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Maxakalisaurus adlı dinozor türüne ait bir iskelet de bulunuyordu. 1998 yılında bulunan ve daha sonra yeniden biçimlendirilen iskeletin 13 metre boyuyla bu alandaki en önemli bulgulardan olduğu biliniyordu.

Yine Roma dönemindeki Pompei antik şehrinden geriye kalan önemli eserlerden olan freskin de yangında yok olduğu öğrenildi. Söz konusu fresk, milattan sonra 79 yılında Vesuv yanardağının patlamasından hasarsız çıkabilmiş nadir eserlerdendi.

Ayrıca Eski Mısır’a ait çok sayıda eserin de yangında kül olduğu bilgisi verildi. Bunlar arasında milattan önce 750 yıllarına ait bir lahit de bulunuyordu. Daha önce açılmayan lahit üzerinde yapılan radyografik çalışmalarda, içerisindeki Şa-Amun-en-su adlı Mısırlı din insanına ait cesedin çürümemiş olduğu tespit edilmişti.

Ulusal Müze, 19’uncu yüzyılda yapılan ve bir dönem Brezilya İmparatoru I. Pedro’nun saray olarak kullandığı tarihi bir binaya sahipti. Ülkede cumhuriyetin ilan edildiği 1889’dan üç yıl sonra alınan bir kararla eski imparatorluk sarayı Ulusal Müze’ye bırakılmıştı.

Bir Cevap Yazın