Taliban heyeti müzakereler için Tahran’da

Afganistanlı Taliban hareketinden bir heyet, müzakerelerde bulunmak için Tahran’a ziyarette bulundu.

0
41

İran devlet televizyonuna göre İran Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Behram Qasemi, bir konferans sırasında “Talibanlardan bir heyet dün Tahran’a ulaştı. Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüşmeler gerçekleştirdi” dedi.

Yetkili, bu görüşmelerin Talibanlar ile Afgan hükümeti arasındaki müzakerelere bir çerçeve belirlemeyi amaçladığını belirtti.

İran yönetimi geçen hafta yaptığı bir açıklamada Taliban hareketi ile müzakere başlattıklarını ve bu konuda Kabil yönetimini haberdar ettiklerini bildirmişti.

İran’ın müdahil olduğu bu müzakereler, ABD başkanı Donald Trump’ın Afganistan’daki askerlerinin yarısını çekecekleri yönündeki niyet beyanından sonrasına denk geldi.

Talibanlar ile Amerikalılar arasında da bir süreden beridir müzakereler yürütülüyor. Son toplantı Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapıldı. 19 Aralık’ta BAE resmi haber ajansı Wam’da yer alan bir haberde, Talibanlar ile Abu Dabi’de “uzlaşı müzakerelerinde somut ve pozitif sonuçlar” elde edildiği belirtilmişti. Toplantıda Suudi Arabistan ve Pakistan’ın da hazır bulunduğu bilgisi verilmişti.

Bu toplantının, Washington’un bir dizi diplomatik çabaları çerçevesinde geliştiği bildirilmişti. ABD’nin Afganistan barışı için özel görevlisi Zalmay Halilzad, Afgan ve uluslararası sorumlularla, “çatışmadan çıkış yönünde diyalogu teşvik etmek amacıyla verimli toplantılar” gerçekleştirdiğini söylemişti.

Bir Cevap Yazın