21 akademisyen ve sanatçıdan Merkel’e tecrit mektubu

21 akademisyen ve sanatçıdan Merkel’e “Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Türkiye’ye baskı yap” çağrısı.

0
19

Aralarında Nazilerin Auschwitz toplama kampından sağ kurtulan müzisyen Esther Bejarano’nun da bulunduğu 21 akademisyen ve sanatçı başbakan Merkel’e hitaben açık mektup yayınladı. Mektupta Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Türkiye’ye baskı yapılması talep edildi.

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki cezaevleriyle dünyanın birçok merkezinde devam eden açlık grevi eylemcilerinin talebine uluslararası destek sürüyor. Son olarak tecridin kaldırılması talebiyle aralarında Almanya’nın tanınmış isimlerinden bulunduğu 21 sanatçı, akademisyen ve siyasetçi başbakan Angela Merkel’e hitap açık mektup yayınladı.

Başta DTK Eşbaşkanı Leyla Güven olmak üzere açlık grevi eylemcilerinin sağlık durumlarına ilişkin kaygılarını dile getirilen mektupta “Açlık grevi eylemlerine katılan aktivistlerin sağlıkları her geçen gün daha kötüleşiyor ve durumları kritik aşamayı çoktan geçmiş” ifadesi yer aldı. Eylemcilerin tecridin kaldırılması talebine destek verdiklerini belirten sanatçı ve akademisyenler devamla başbakan Merkel’e şu çağrıyı yaptılar:

“Türkiye’nin daha önce imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin bir gereği olarak Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit derhal kaldırılmalı ve Kürt sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için bir diyalog süreci başlatılmalı. Ayrıca cezaevlerinde tutulan parlamenterler, belediye başkanları ve diğer muhaliflerin serbest bırakılması gerekiyor.

Federal Hükümet’in bu konularda en iyi müttefiklerinden birisi olan Türkiye’ye siyasi baskı yapmasını talep ediyoruz. Ayrıca Almanya Avrupa Konseyi’nin Bakanlar Komitesi’ni de harekete geçirerek Türk hükümetine baskı yapılabileceğini düşünüyoruz.”

MERKEL’E 16 OCAK’TAKİ AÇIKLAMA HATIRLATILDI

Almanya Devlet Bakanı Michael Roth’un 16 Ocak 1029 günü Federal Hükümet adına Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşmesini için Türkiye’ye çağrıda bulunduğu hatırlatan sanatçı ve akademisyenler Merkel’e hitaben şu görüşleri dile getirdiler: “Bu açıklamanın üzerinden birkaç ay geçmesine rağmen Federal Hükümet hiçbir pratik adım atmış değil. Sizlerden bu çağrınızın bir gereği olarak Türkiye’ye baskı yapmanızı istiyoruz.”

Öcalan’ın kamuoyuna hitap etmediği sürece Türkiye’de Kürt sorunun barışçıl yollarla çözülmeyeceğini savunan Alman sanatçı ve akademisyenler mektupta devamla “Bu sorunun çözülmemesi de Türkiye’de binlerce insanın daha Avrupa’ya doğru yola çıkması anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandılar.

Merkel’e hitaben kaleme alınan mektupta imza atanlardan Esther Bejarano ismi dikkat çekiyor. 2. Dünya Savaşı sırasında sadece Almanya’nın değil, Avrupa’nın da yıkımına neden olan Nazi rejiminin yaşayan kurbanlarından birisi olan Bejarano’nun ailesi Naziler tarafından katledilmiş ve genç bir kadınken toplama kamplarına gönderilmişti.

Fabrikalarda zorla çalıştırılırken Auschwitz toplama kampında kız çocukları için orkestra kurarak hayata tutunmaya çalışan ve şu anda 93 yaşında olan Bejarano, Almanya’da “Bu dünyada Naziler oldukça şarkı söylemeye devam edeceğim” sözüyle tanınıyor. Bejarano, geçtiğimiz yıl da Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve saldırılarının derhal son bulmasını isimler arasında yer almıştı.

Esther Bejarano’nun dışında mektuba şu isimler imza attı:

*Andrea Hackbarth-Rouvel, VVN-BDA Eimsbüttel

*Arnold Schnittger, Nicos Farm Derneği Başkanı

*Azad Yusuf Bingöl, Münih Göçmen Meclisi Üyesi

*Cansu Özdemir, Hamburg Eyaleti Sol Parti Grup Eş Başkanı.

*Claudia Kiene, VVN/BdA Hamburg

*Cornelia Kerth, VVN-BdA Federal Başkanı

*Dr. Mario Candeias, Berlin Toplum Analizi Enstitüsü Direktörü

*Dr. Muriel González Athenas

*Dr. Uschi Grandel

*Kerem Schamberger, Akademisyen

*Kersten Artus, Aktivist

*Max Lucks, Yeşiller Partisi Gençlik Kolları Federal Sözcüsü

*Peter Ott, Film yapımcısı

*Prof. Norman Paech

*Prof. Christoph Dreher, Film yapımcısı

*Prof. Dr. Peter Brandt

*Prof. I.R. Reiner Diederich

*Prof. Dr. Stephan Lessenich

*Raul Zelik, Sol Parti Federal Meclis Üyesi

*Rolf Becker, Oyuncu, Hamburg ver.di sendikası

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın