9 Kürt partisinden anadil platformu!

Amed’de bir araya gelen dokuz Kürt partisi ilk kez asimilasyona karşı, anadilin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi için bir platform kurdu.

0
72

Dokuz Kürt partisinin temsilcileri, Kürtçenin geliştirilmesi, asimilasyon ile mücadele, Kürt dilinin resmi dil olması ve okullarda öğretilmesi amacıyla bir araya geldi.

Ortak basın açıklamasında buluşan partiler şöyle: Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürdistan Demokrat Partisi–Bakur (KDP-B), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), İnsan ve Özgürlük Partisi ile Azadî Hareketi.

Partilerin temsilcilerinin yer aldığı ortak basın açıklaması, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde yapıldı.

DBP İl Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, HDP İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, KDP-Türkiye Başkan Yardımcısı Şerefhan Cizîrî, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Azadî Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşiti, İnsan ve Özgürlük Partisi Başkan Yardımcısı Sedat Doğan, PSK Genel Başkanı Mesut Tek, PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba’nın katıldığı basın toplantısında Kürtçe’nin Kurmancî ve Kirmanckî lehçelerinde açıklama okundu.

Bir Cevap Yazın