Amed’de cezaevlerini gözlemlemek için platform

Amed Barosu, İHD, ÖHD, Tabip Odası ve TİHV, açlık grevlerine ilişkin bir platform kurdu.

0
30

Amed Barosu Cezaevi Komisyonu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi Cezaevi Komisyonu, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Tabip Odası (DTO) İnsan Hakları Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilciliği, açlık grevindeki tutsakların durumu ve cezaevlerindeki uygulamaları gözlemlemek için platform kurdu. Konuya ilişkin Amed Barosu Eğitim Merkezi binasında düzenlenen etkinliğe, kurumların bünyesindeki komisyonların temsilcileri katıldı. 

‘BÜTÜN HAPİSHANELER DOLU!’

ÖHD Yönetim Kurulu Üyesi Berdan Acun, Türkiye’deki cezaevlerinde yıllardır devam eden hak ihlallerinin, bazı kriz dönemlerinde büyük artışlar gösterdiğine dikkat çekti. Son yıllarda birçok yeni hapishane inşa edildiğini hatırlatan Acun, hukuk sisteminde yaşanan dejenerasyon nedeniyle bütün hapishanelerin, kapasitelerinin üzerinde tutsaklarla dolu olduğunu ifade etti. Hukuksal mekanizmaların etkin işlememesi ve sonuç alıcı olmaması nedeniyle cezaevlerindeki tutsakları farklı eylem yöntemlerine sevk ettiğini belirten Av. Acun, bu yöntemlerin en ağır olanının ise hiç kuşkusuz açlık grevi eylemleri olduğunu söyledi.

‘LEYLA GÜVEN 61 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE’

Acun, Leyla Güven’in, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a tecride karşı açlık grevinin 61’inci günde olduğunu belirtti. Acun, “5 Ocak 2019 tarihi itibarı ile 3’üncü grupların da süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlaması ile birlikte şu ana kadar ulaşabildiğimiz bilgiler ve kurumlara yapılan başvurulara göre eylemci sayısı 130’a ulaşmıştır” dedi. 

‘CEZAEVLERİNİ İZLEMELİYİZ’

İnsan yaşamın her türlü kavram ve kaygının ötesinde olduğuna dikkat çeken Acun, ulusal ve uluslararası bildirgeler ışığında cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin onurlarına saygı gösterilmesini, hiçbir tutuklu ve hükümlünün tecrit ve izolasyon koşullarında tutulmaması ve cezaevlerinin sivil izlemeye açık hale getirilmesi gereğini vurguladı.

Geçmiş dönemlerde cezaevlerindeki eylemlerde ortaya çıkan ölümlerin tekrar yaşanmaması için başta hükümet ve ilgili bakanlıklar olmak üzere herkesi duyarlılığa davet eden Acun, şunları da kaydetti: “Bizler, hapishanelerdeki uygulamaları gözlemlemek maksadıyla bir platform kurulmasını kararlaştırdık. Bu platform; son dönemde yaygınlaşan açlık grevlerine ilişkin cezaevlerindeki uygulamaları izleyecek, raporlayacak ve belli periyotlarla kamuoyu ile paylaşacaktır. Ayrıca ilgili mercilere başvurular da yapılacaktır. Açlık grevlerinin telafisi imkansız sonuçlar doğurmadan, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, tüm ilgili kurumları ve kamuoyunu duyarlı olmaya, çözüm için çaba harcamaya davet ediyoruz.”

Bir Cevap Yazın