Arslan: Tecrit ve AKP bitmeden kriz sona ermez

İmralı'daki tecrit sürdükçe Türkiye'de krizin çözülemeyeceğine dikkat çeken DBP Eşbaşkanı Mehmet Arslan, "Türkiye'nin sorunlarının çözülebilmesinin yöntemi AKP'nin iktidardan düşmesidir" dedi.

0
27

Türk devletinin Kürt halkına dönük saldırıları dört parça Kürdistan’da devam ederken, bu saldırılara karşı Kürtlerin direnişleri de paralel bir şekilde ilerliyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması için süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri de sürüyor. Öcalan üzerindeki tecrit koşulları her gün daha çok ağırlaşırken, Kürt halkının, bu konudaki öfkesi ve yapılanların yetersiz olduğuna dair eleştirileri de büyüyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Mehmet Arslan, gündemdeki konulara ilişkin ANF’nin sorularını yanıtladı.

Arslan, tecridin Kürt siyasetinin öncelikli problemi olması gerektiğini ifade ederek, kendilerinin bunu zamanında doğru tanımlayamadıkları ve göremediklerini söyledi. Seçimlerin Türkiye siyasetinin yönünü bir bütünen değiştirmeyeceği ve sorunlarını çözmeyeceğine dikkat çeken Arslan, “Türkiye’de çok ciddi problemler var. Yerel seçimlerde bu problemlerin doğru tanımlanması ve çözüm arayışına girmesi açısından önemli bir noktayı bize işaret ediyor. Kürtlerin sorunu, kendi kendini yönetme sorunudur” dedi.

Türk devletinin Rojava ve Başur’a yönelik saldırılarını AKP’nin topluma vadedebileceği hiçbir şeyinin olmamasına bağlayan Arslan, “Kürt halkına saldırılar AKP’nin iktidar sorununu belki çözüyor ama Türkiye’nin sorunlarını çözmüyor” diye belirtti. Arslan, tecrit bitmeden, AKP düşmeden krizin ve sorunların çözülemeyeceğine işaret etti.

DBP Eş Başkanı Mehmet Arslan’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Bir Cevap Yazın