Av. Özen: Tecrit Kürt sorununa bakıştır

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Avukat Şivan Cemil Özen, İmralı’daki uygulama ile Kürt sorununa bakışın bir birine bağlı olduğunu söyledi.

0
45

Avukat Şivan Cemil Özen, devletin Kürt sorununa bakışını değiştirdiği oranda İmralı’ya da yansıttığını belirterek, Öcalan’dan politik anlamda intikam almaya çalıştığını kaydetti.

Avukat Şivan Cemil Özen, İmralı sisteminin hukuka bağlı olmayan keyfiliğin, devletin birinci dereceden hukuka uymadığının göstergesi olduğunu söyledi. İmralı’da kişiye özel bir rejim uygulandığını, ancak bunun tüm Kürtleri hedef aldığını kaydeden Avukat Özen, şunları söyledi: “Devletin Kürt sorununa bakış açısının gereğidir. Tecrit; izolasyondur, yok saymadır, yoksun bırakmadır, ötekileştirmedir. Mevcut durumu hukukla tanımlayıp izah edemeyiz. Mevcut tecrit hali, insanlık suçudur. Sayın Öcalan için 6 milyon insan siyasi irademdir, dedi. Barış ve demokratik çözüm için büyük çaba gösterdi, Dolmabahçe Mutabakatı’na kadar vardırdı. Devlet de bunu gördü ve görüşmeler yaptı. Şimdi avukatları, ailesi ve vasisi ile görüştürülmesi sadece ‘tecrit’ ile de anlatılamaz. Tecrit, hadi kalır. Bunun için Kürtlere bakış açısının tezahürüdür, diyoruz.”

Bir Cevap Yazın