Av. Zeytun: Direnişçilerin taleplerinin yasal bir dayanağı var

Tecridin sona ermesi için devam eden açlık grevi eylemlerine ilişkin konuşan İHD Amed Şube Başkanı Av. Abdullah Zeytun, "Açlık grevinde olanların talepleri çok meşru ve yasal bir dayanağı var" dedi.

0
13

1999 yılından bu yana İmralı Cezaevi’nde olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit politikası 20 yıldır devam ediyor. Kürt halkının siyasi iradesi olarak gördüğü ve Kürt sorununun çözümü noktasında yegane temsilcileri olarak kabul ettikleri Öcalan’ın kendi halkı ile kuracağı iletişimin önüne geçildi. 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana sadece iki kez kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştürüldü. Bu görüşmeler de Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevi eylemlerinin getirdiği bir sonuçtu.

Bugün yine benzer bir süreçten geçiliyor. Öcalan ve yanındaki diğer üç tutsak üzerinde gittikçe ağırlaşan tecridin sona ermesi için, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlayan daha sonra dünyanın dört yanına yayılan açlık grevi direnişleri devam ediyor. Hewlêr’de Nasır Yağız, Strasbourg’da Kürt siyasetçiler, Galler’de İmam Şiş, Kanada’da Yusuf İba, Maxmûr’da Fadile Tok, Amed’de HDP’li milletvekilleri, Batman’da Sedat Akın, Dêrîk’te Gurbet Ektiren ile Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde bulunan PKK ve PAJK’lı binlerce tutsak, aylardır açlık grevi eyleminde.

STK’LERDEN BEKLENTİ

Eylemler tüm kararlılığıyla devam ederken, Türk devletinin yetkililerinden herhangi bir adım atılmadığı görülüyor. Sivil toplum kuruluşları ve hak temelli çalışma yürüten kurumların dahi devletin ilgili makamlarıyla görüşme talepleri ya reddediliyor, ya da görüşme sağlansa da hiçbir cevap verilmiyor. Çocukları açlık grevi eyleminde olan aileler ise, cezaevlerinden daha fazla cenazelerin çıkmaması için mücadelelerini sürdürüyorlar.

Amed Barosu’nda 3 gün açlık grevi eylemi yapan aileler, mevcut sessizliğin sürmesi durumunda eylemlerine farklı yerlerde devam edeceklerini duyurmuşlardı. Aileler, insan hakları savunucularından ve STK’lerden de beklentilerinin olduğunu vurgulamışlardı.

İnsan Hakları Derneği Amed Şubesi Başkanı Av. Abdullah Zeytun, Öcalan üzerindeki tecridi ve açlık grevi eylemlerini ANF’ye değerlendirdi. Zeytun, STK’lerin bu konuda neler yaptığı ve bundan sonra nasıl bir eylem hattı izleyeceklerini anlattı.

Bir Cevap Yazın