AVM esnafları: Kepenk kapatmak zorunda kalacağız

Kira artışlarına tepkili olan AVM esnafı, gidişatın böyle olması durumunda kepenk kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

0
38

AKP hükümetinin savaş politikalarından dolayı Kürdistan ve Türkiye’de ekonomik yaşam hızla kötüye gidiyor. Özellikle 2015 yılından bu yana neredeyse her gün iflas eden esnaflar gündem olurken, alışveriş yapanların da alım gücü alaşağıya doğru gidiyor. Maddi yetersizliklerden kaynaklı çocuklarını okutamayan ailelerden tutalım da geçinemedikleri için intihar eden ebeveynlere kadar gittikçe derinleşen genel bir ekonomik bunalım söz konusu. Bu durumun en çok da Kürdistan’da yaşandığını söylemek mümkün. Üretimin ve iş imkanlarının az olması, Kürdistan’daki kirli savaş politikalarına eklenince ortaya ciddi anlamda korkunç bir tablo çıkıyor.

Amed’de geçtiğimiz haftalarda Ceylan-Karavil AVM’de esnaflık yapan 61 işletmeci bir basın açıklaması ile kirada oldukları dükkanlarına normalin ve sözleşmenin aksine zamlar yapıldığını duyurdu. Dolar kuru üzerinden kiraladıkları dükkanlarına, AVM yönetimi tarafından bir anda fahiş bir zam yapıldığını söyleyen esnaflar, yakında kendilerinin de kepenk kapatmak zorunda kalacaklarını ifade etti.

Bir Cevap Yazın