Berlin’de Roboski ve Maraş anması

Almanya'nın başkenti Berlin'de Roboski ve Maraş katliamlarının yıldönümü dolayısıyla bir anma toplantısı yapıldı.

0
29

Berlin DKTM ve Berlin DEST-DAN Kadın Meclisi tarafından Pazar günü organize edilen anma toplantısı, “devrim ve özgürlük şehitleri” anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Berlin DKTM Eş Başkanı Melek Yula yaptığı konuşmada, Faşist Türk devleti tarafından yapılan katliamların mutlaka hesabının sorulacağını ifade etti.

Yula, yeni yıl mesajı olarak da DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı direnişi selamlayarak “Önder Apo’yu özgür olarak göreceğimiz, bölge halkları ve Kürdistan’a da barışın geldiği bir yeni yıla uyanmak istiyoruz. Strasburg’da direnen yoldaşlarımızı da buradan saygıyla selamlıyoruz” dedi.

Berlin DKTM Eş Başkanı Yeko Ardıl, Türk devletinin katliamcı sisteminin; Orta Asya’dan günümüze kadar barbarca devam ettiğini söyledi.

Ardıl devamla şunları söyledi: “19. yüzyılda sürekli Ermeniler ve Kürtler katledildi. Üç K harfi; Kürt, Kızılbaş ve Komünist hep tehlike olarak görüldü. Maraş katliamı Kürt Özgürlük Hareketi’nin bölge haklarıyla inançlarıyla buluşmasını engellemek için yapıldı ve 12 Eylül darbesinin gerekçelerinden biri oldu.”

Ardıl, Roboski katliamından önce ise, bölgede komutanlık yapan bir yetkili tarafından tespit edilenlerin sivil halk olduğu belirtilmesine rağmen, Genelkurmay Başkanı ve o dönem başbakan olan Erdoğan’ın katliam emrini verdiğini kaydetti.

Ardıl, “Bu katliam Türk faşizmi ve barbarlığının insanlık için ne kadar tehlikeli olduğunun kanıtıdır. Maraş’tan Roboski’ye tüm katliamları unutmayacağız, utturmayacağız” vurgusunda bulundu. Toplantı Roboski katliamıyla ilgili sinevizyon gösterimi ardından son buldu.

Bir Cevap Yazın