Buldan ve Temelli’den Vefa Kartal ve demokratik kamuoyuna çağrı

Buldan ve Temelli, Vefa Kartal’ın 90 gündür sürdürdüğü ölüm orucu eyleminin dikkat çekmeyi başardığını belirterek, eylemi sonlandırma çağrısında bulundu.

0
82

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 90 gündür ölüm orucu eyleminde bulunan hasta tutsak Vefa Kartal ve demokratik kamuoyuna çağrıda bulundu.

Hasta tutsak Vefa Kartal, zindanlardan baskı ve işkence politikalarını protesto etmek için 90 gündür ölüm orucu eyleminde bulunuyor.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin Vefa Kartal ve demokratik kamuoyuna başlıklı açıklaması şöyle:

‘’AKP-MHP koalisyonu, sorumlusu olduğu cezaevlerindeki baskıları, kötü muamele ve işkenceyi, gayri-insani koşulları ortadan kaldıracak herhangi bir adım atmamakta, tam tersine cezaevlerindeki yaşam koşullarını her geçen gün ağırlaştırmaktadır.

Muhaliflerin, seçilmiş siyasetçi, öğrenci, gazeteci ve akademisyenlerin cezaevlerine doldurulduğu cezaevlerindeki en insani ve vicdani sorun, hasta tutuklu ve hükümlülerin durumudur. Bugün cezaevlerinde binden fazla hasta tutuklu, 400’den fazla ağır hasta tutuklu bulunmaktadır ve cezaevi uygulamaları ile hasta tutuklulara her gün yenileri eklenmektedir.

Hasta tutsaklardan biri olan ve 24 yıldır cezaevinde tutulan Vefa Kartal, yaşanan baskılara ve sorunlara dikkat çekmek için 90 gündür ölüm orucunu sürdürmektedir. Kartal’ın durumu kritik aşamaya gelmiştir ve bilinci kapanmıştır. Kartal, ağır bir sorumluluk üstlenerek sorunlara dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu tutum son derece değerlidir.

Yaşadığımız bunca acı üzerine cezaevlerinde bir insanın daha hayatını kaybetmesine, cezaevlerinden bir tabut daha çıkmasına toplumun da bizlerin de tahammülü yoktur.

Sorunları ancak mücadele ederek çözebileceğimizin farkındayız. Kimseden herhangi bir talepte de bulunmuyoruz. Kendi gücümüze, halkımızın hassasiyetine, kararlılığına ve duyarlılığına güveniyoruz.

Vefa Kartal’ın yürüttüğü anlamlı direnişi bu şekilde sürdürmemesi aynı zamanda üstlendiği sorumluluğun da gereğidir. Kartal’ın, hem kendisi hem de toplum için ağır sonuçlar yaratacak olan ölüm orucunu sonlandırarak, siyasete ve demokratik çevrelere cezaevlerindeki sorunlara ilişkin mücadele sorumluluğunu üstlenme imkanı vereceğine inanıyoruz. Demokratik kamuoyunu da bu duyarlılığa ses vermeye, Kartal’ın sesine ses olmaya ve onun bize devredeceği mücadeleyi omuzlamaya çağırıyoruz.’’

Bir Cevap Yazın