Cezaevlerinde işkence rutinleşti

Türk cezaevlerinde asker ve gardiyanlar, cezaevi yönetiminin gözetiminde tutsaklara işkence yapıyor. Rutinleşen işkenceden dolayı hiçbir devlet görevlisi hakkında soruşturma açılmadı.

0
2

Özellikle Van, Erzurum, Ağrı, Bitlis, Muş ve Kars’taki cezaevlerinde tutulanlara karşı işkence rutinleşti, işkence sonucunda onlarca tutsak ağır şekilde yaralandı. Tutsaklara işkence yapanlar hakkında ise bugüne kadar herhangi bir soruşturma açılmadı.

Avukat Cemal Demir, devletin suç, ceza ve cezaevleri politikasının sorunlu olduğunu belirterek, “Ağrı isyancılarının konulduğu Adana Cezaevinden Diyarbakır 5 Noluya ve Ulucanlar’a, oradan Bayrampaşa’ya kadar tüm cezaevleri, bu devletinin sicilidir. İmralı Cezaevi de aynı sistemle birlikte daha çok Güney Afrika’nın Roben Adası benzeri bir sistemle idare edilmektedir” dedi.

Politik tutsaklar üzerindeki baskının, sürekli olmakla birlikte darbe ve kaos dönemlerinde üst seviyelere taşırıldığını dile getiren Avukat Demir, tutuklu sevk, sürgün ve nakillerin yoğunlaştığını; işkence, kötü muamele ve hak ihlallerinin arttığını kaydetti. Bir çok cezaevinin yanında Van T Tipi Cezaevi’nde son dönemlerde yaşananların bile mevcut durumu anlamaya yettiğini ifade eden Avukat Demir, son olarak Gazeteci-yazar Hamit Dilbahar’a (Duman) yaşatılanları hatırlattı: “Son iki ay içerisinde 3 kez sürgün edilmiştir. Oldukça şiddetli ve sarsıcı bir işkence ve kötü muameleyle darp edilerek kaba şiddete maruz kalmıştır. Cezaevlerinin yüksek duvarlarının ardında yaşananların ulusal ve uluslararası denetime kapalı olması, başta işkence ve kötü muamele olmak üzere hak ihlallerinin artmasına neden olmaktadır.”

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın