Çiçek Otlu tahliye edilmedi

ESP Eş Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun bugün görülen ilk duruşmasında tahliye kararı çıkmadı. Duruşma 26 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

0
1

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu, Dersim merkezli 11 il de 4 Nisan sabahı yapılan operasyonda İstanbul’da gözaltına alınarak Dersim’e götürülmüş ve 7 günlük gözaltı sürecinin ardından serbest bırakılmıştı. Ancak savcılığın itirazı üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan Çiçek Otlu 22 Ağustos’ta tutuklanmıştı. Tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden SEGBİS ile duruşmaya katılan Otlu’nun duruşmasına, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Sosyalist Kadın Meclisleri temsilcileri, HDP ve ESP MYK üyeleri, İHD temsilcileri ve ihraç edilen akademisyen Candan Badem katıldı.

Yaklaşık bir hafta önce yapılan operasyon sonrasında Çiçek’in avukatlarından Sezgin Uçar ve Özlem Gümüştaş tutuklandığı için duruşmada, Avukat Bayram Aslan Can Tombul ve Barış Yıldırım hazır bulundu. Duruşmada ifade veren Otlu, Ankara’da Hatun Tuğluk’un cenazesine saldıranların insanlık suçu işlemesine rağmen sadece 25 gün gözaltında tutulduğunun altını çizerek, yaşamını yitiren Berfu Canbay’ın cenazesini almasının hükümet nezdinde suç sayılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Otlu, bir parti başkanı olarak her çeşit düşünceye ait kitabı bulundurma ve okuma hakkının olduğunu söyleyerek, sosyal medyada DAİŞ gibi kadın katliamları gerçekleştiren bir terör örgütü aleyhinde paylaşım yapılmasının suç sayılamayacağını ifade etti.

Avukat Can Tombul ise, yasada yasak yayın bulundurmanın para cezasına tabi olduğunu, ev baskın ve aramalarda suç delili teşkil edecek bir delilin bulunmadığını belirtti. Tombul, sanığın kaçma şüphesinin olmadığını, tahliyesini mahkeme heyetinin dava sürecinin devamına kararı halinde ise tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Otlu, kendisinin cenazeye giderken arabasının ters yola girmesine rağmen jandarma tarafından karşılandığını ve insansız hava aracı ile takip edildiğini, kendisine mülki amirler tarafından komplo kurulduğunu belirterek, bu mülki amirler hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti verilen ardından Çiçek Otlu’nun tutukluluk haline karar vererek, duruşmayı 26 Ocak 2018 tarihine erteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here