Cihangiri: ABD ambargosu bizi etkilemez

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ABD yaptırımlarına dikkat çekerek, "Bu şartlarda 1 milyon varil petrol ihraç etsek dahi önceki yıllarla aynı geliri elde ederiz" diye konuştu.

0
58

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, İran Milli Sağlık Sigortası Günü sebebiyle başkent Tahran’da konuştu. Cihangiri, ABD’nin ikinci yaptırım paketinin devreye girmesi sonrasında ülkesinin günlük petrol ihracatı 1 milyon varile düşse bile artan fiyatlar sebebiyle petrol gelirlerinde geçen yıllara göre herhangi bir azalma yaşanmayacağını söyledi.

Cihangiri, geçen aylarda günlük 2 milyon 500 bin varil petrol ihraç eden İran’ın, ABD’nin yaptırımlarından sonra petrol ihracatında birkaç bin varillik bir düşüş yaşamış olabileceğini belirtti. Cihangiri, ülkesinin petrol ihracatının 1 milyon varilden aşağı düşmemesi gerektiğini ifade etti.

‘FİYATIN ARTMASINDAN ABD SORUMLU’

ABD’nin, fiyatların yükselmemesi için İran petrolünden kaynaklı boşluğun Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin arzıyla telafi edileceği yönündeki iddiasının propagandadan ibaret olduğunu savunan Cihangiri, 30 dolar olan bir varil petrolün 80 doların üstüne çıktığına dikkat çekti. Cihangiri, “ABD, İran petrolünü durdurmayı başarabilseydi petrolün varil fiyatı bugün 100 doları geçerdi” diye ekledi.

Cihangiri ayrıca, ABD’nin önümüzdeki hafta uygulamaya koyacağı yaptırımların ikinci paketinin kendilerini çok etkilemeyeceğini ileri sürerek, İran’ın petrol ihracatının sıfıra indirilemeyeceğini ve halihazırda 100 milyar dolar döviz rezervlerinin olduğunu söyledi.

BİRÇOK ŞİRKET İRAN’LA ANLAŞMASINI İPTAL ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmuştu. Trump, İran’ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketini 7 Ağustos’ta resmen hayata geçirmişti.

İran’da Güney Pars doğalgaz sahasında İran hükûmetiyle 4 milyar 200 milyon Euroluk yatırım anlaşmasına imza atan Total, yaptırımlar nedeniyle ülkedeki faaliyetlerini sonlandırmış ve anlaşmaları iptal etmişti. Aynı zamanda Avrupalı otomobil üreticileri Peugeot, Renault ve Citroen, Almanya’nın Siemens, Rusya’nın demir çelik üreticileri MMK ile Severstal, dünyanın en büyük üçüncü konteyner işletmecisi CMA CGM şirketi, ABD’li uçak üreticisi Boeing ile Airbus gibi şirketler de bu kararı almıştı.

İKİNCİ YAPTIRIM 5 KASIM’DA

ABD’nin İran’a yönelik ikinci yaptırım paketi, 180 günlük sürenin dolmasının ardından 5 Kasım’da devreye girecek.

Bu tarihten itibaren İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi’ne uluslararası kısıtlamalar getirilirken, ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran’dan petrol ve ürünlerinin satışına yaptırımlar uygulanacak.

Bir Cevap Yazın