DAM: Dersim doğasına bir damla su olalım!

 Dersim Araştırmaları Merkezi, Türk ordusunun çıkardığı yangınları kınayarak, duyarlılık çağrısında bulundu.

0
58

Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM), Dersim’de Türk ordusunun çıkardığı orman yangınlarına ilişkin merkez binasında bir açıklama yaptı.

DAM adına Sanatçı Ferhat Tunç tarafından yapılan açıklamada, “Yaz boyu belli aralıklarla devam eden orman yangınları, bir hafta önce tekrar başladı. Ağustos’ta yakılan ormanlar doğa gönüllüleri tarafından kontrol altına alınmıştı” hatırlatmasında bulunularak, “Ancak Dersim doğasına hasım gözüyle bakanlar boş durmadılar. Yangın hala Zel Dağı çevresi, Harsi, Areki, Zargovit ve Ahpanos bölgesine yayılarak devam ediyor. 27 Eylül Perşembe günü de Mazgirt Kale köyü ve Geban arası bölgede yeni yangın haberleri alıyoruz” denildi.

‘KASITLI BİR POLİTİKANIN SONUCU’

Yangınların Dersim’in dağlık alanlarında ve birçok bölgede aynı anda çıktığına dikkat çeken Tunç, bunun kasıtlı bir politika olduğunu söyledi.

Açıklamada şunlar da ifade edildi: “Açıkçası ormanlarımız operasyon ve güvenlik gerekçesiyle yakılmaktadır. Mülki amirler cemevinde, müftü eliyle Muharrem lokmasını dağıtırken, bölgenin kutsalı sayılan geyiklerin ocaklarına ateş düşüyordu

ÇAĞRI

Açıklamada çevrecilere, aydınlara, sanatçılara ve kamuoyuna da seslenilerek, “Bu zulme daha fazla seyirci kalmayalım ve Dersim doğasına bir damla su olalım” vurgusunda bulunuldu.

Bir Cevap Yazın