Denizler anıldı: Mutlaka kazanacağız!

Deniz Gezmiş ve arkadaşları, mezarlarının başında ve Mersin ile Hatay kentlerinde anıldı.

0
108

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 45’inci yıl dönümünde Ankara’da bulunan mezarlarının başında anıldı. Etkinlikte Mazlum Doğan ve onlarca devrimcinin adı da anıldı. 

Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu kapıda bir araya gelen onlarca gençlik örgütü, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ile binlerce kişi anma öncesi kurulan platformda yapılan açıklamalara eşlik etti. Deniz Gezmiş’in avukatı Halit Çelenk’in eşi Şekibe Çelenk anmada katıldı.

Etkinlikte sık sık “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Yusuf, Hüseyin, Deniz; sürüyor, sürecek mücadelemiz” ve “Faşizme ölüm, tek yok devrim” sloganları atıldı. 

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), CHP, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Devrimci 78liler Federasyonu, Devrimci Parti, DİSK Ank. Bölge Temsilciliği, EHP, EMEP, ESP, FKF, Halkevleri, HDP, HDK, KESK Ank. Şb. Platformu, Kızılırmak Yöre Dernekleri federasyonu, Öğrenci Kolektifleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), SYKP, TMMOB Ankara İKK adına ortak basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Kaygusuz okudu.

‘TÜRKİYE HALKLARI BARIŞI GETİRECEK’

Kaygusuz, Ortadoğu’da vekalet savaşının taşeronu DAİŞ gibi terör örgütlerin halkları katliamdan geçirdiğini ifade ederek, Denizler’in Filistin’de verdiği mücadeleyi hatırlattı ve “Suriye ve Irak’ta yaşamaya devam eden halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesini Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın barış felsefesiyle selamlıyoruz” dedi.

Kaygusuz, AKP hükümetinin politikalarına da değinerek, hükümetin 15 Temmuz sonrası OHAL yasakları ile kendi diktatörlüğünü inşa etmeye devam ettiğini söyledi. Kaygusuz, şunları söyledi: “16 Nisan da Türkiye halklarına dayatılan Referandum da her türlü hile ve entrikayı yaparak, ülkenin çoğunluğunun hayır demesine rağmen gayri-meşru bir Anayasa değişikliği yapılarak tek parti- tek adam diktatörlüğü’ ne bir adım daha yaklaşmıştır. İşten atmalar, keyfi tutuklamalar, baskı ve sansürle sindirilmeye çalışılan Türkiye halkları faşizme ve emperyalizme karşı ortak mücadelesi ile bölgeye barışı ve demokrasiyi getirecektir.”

Kaygusuz, 68 gençliğinin o dönem verdikleri mücadelenin bugün daha iyi anlaşıldığını ifade ederken, şunları da belirtti:

“İşçi sınıfı, kölece çalışma ve yaşam koşullarına mahkûm ediliyor. Kiralık işçilik, taşeronluğun kalıcı hale getirilmesi, kıdem tazminatının gasp edilmesine dönük hazırlıklar, kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırılması yasal ve anayasal düzenlemeler haline getirilmek üzeredir. İşçi cinayetleri, meslek hastalıkları gittikçe artıyor. Yoksulluk ve işsizlik çekilmez hale gelmiştir. Baskı ve yasaklara, kötü çalışma ve yaşam koşullarına rağmen bu sermaye düzenine karşı mücadele sürüyor ve sürecektir.

‘MUTLAKA KURACAĞIZ’ MESAJI

Emperyalizm, kapitalizm ve dünya gericiliği, onların savaşçı politikaları, dünya halklarının direnişiyle er-geç yenilecektir. Sermaye düzeninin, tek adam rejiminin faşist saldırganlığa karşı; Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesi kazanacaktır. İşçi sınıfı; tüm halkların talepleriyle birleşerek kapitalizmi tarihin çöplüğüne gömecektir. Yoldaşlarımıza sözümüz var: Umudu büyüterek, geleceğin sınıfsız ve sömürüsüz dünyasını mutlaka kuracağız.”

Kitle daha sonra kortejler halinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarlarının bulunduğu alana doğru yürüyüşe geçti. Mezarlara sigara, karanfil ve buğday bırakıldı. Her yapı sırası ile kendi anmalarını da yaparak açıklamalarda bulundu. Şiirlerin, marşların okundu mezarlık başında coşkulu bir anma gerçekleşti. 

MERSİN

Mersin’de de Emek ve Demokrasi Platformu Denizler’i andı. Toroslar ilçesinde bulunan 68’liler Barış ve Kardeşlik Hatıra Ormanı’nda bir araya gelen platform üyeleri, “Deniz, Yusuf, İnan mücadeleye devam” ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atarak yürüyüşe geçti. DİSK, KESK, 68’liler ve birçok kişinin katıldığı yürüyüşün ardından ormanda bulunan Üç Fidan Anıtı önünde bir araya gelinerek, anıta güller bırakıldı. 

Mersin 68’liler Derneği Başkanı Selçuk Şahin Polat, buradaki konuşmasında, “Denizler’in mücadelesine bağlı kalmak için tüm devrimci güçlerin birleşmesi gerekir. Onların bıraktığı devrim mücadelesini bizler sürdüreceğiz” dedi.

HATAY

Hatay’da ise İHD İskenderun Şubesi’nde düzenlenen toplantıyla Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan anıldı. İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, “Onlar halkların kimliklerine saygılı oldular. Emperyalist güçleri ve onların yerli işbirlikçilerini halka teşhir ederek, halkın içinde ve halkla birlikte örgütlenerek, mücadele ettiler” diye konuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here