En az 156 tutsak süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevine katılan tutsakların sayısının en az 156’ye çıktığı bildirildi.

0
38

HDP’li vekil Leyla Güven’in Öcalan üzerindeki tecridin kırılması için başlattığı açlık grevi eylemi 61’inci gününde devam ederken, grevlere hemen hemen tüm cezaevlerine yayıldı.

Dönüşümlü açlık grevlerine binlerce kişi katılırken, süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine başlayan tutsakların sayısının en az 156’ya çıktığı bildirildi. Bir çok cezaevinden henüz bilgi alınamadığı için gerçek sayının daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. 

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 16 Aralık’ta 35 tutuklunu 9 farklı cezaevinde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi de 23’üncü gününde devam ediyor. 17 Aralık’ta 4 farklı cezaevinde 13 tutsak daha süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlatırken, 24 Aralık’ta bir cezaevinde 5 tutsak, 26 Aralık’ta 15 cezaevinde 65 tutsak, 28 Aralık’ta bir cezaevinde bir tutsak ve son olarak 5 Ocak’ta 7 farklı cezaevinde 23 tutsak süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine katıldı. Leyla Güven ise 8 Kasım’da süresiz-dönüşümsüz açlık grevi ile bu grev dalgasına öncülük etmişti.

Cezaevlerinde açlık grevi başlatanların isimleri, grevlerin başlangıç tarihleri ve yürütüldüğü cezaevleri şu şekilde:

“8 KASIM

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi: Leyla Güven.

16 ARALIK

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi: Hacer Halil Yusuf, Ruhşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler.

Kandıra F Tipi 1 Nolu Kapalı Cezaevi: İbrahim Kaya, Umut Çamlıbel, Yusuf Başaran, Güven Süvarioğlu, Rıdvan Güven, Necla Atak.

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi: Mehmet Bozdağ, Atilla Coşkun Özer, Ömer Kabul, Abdullah Kızılkaya.

Elazığ 1 Nolu Kapalı Cezaevi: Metin Serhat, Harun Alkan, Musa Candemir.

Elazığ 2 Nolu Kapalı Cezaevi: Cengaver Aykul (Patnos Cezaevi’nde açlık grevine girdikten sonra Elazığ’a sürgün edildi)

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi: Sercan Gümüş, Rıdvan Kaya, Nimetullah Cinkılıç, Hayati Üzmen, Cüneyt Aslan.

Van F Tipi Kapalı Cezaevi: Cihan Tamur, Barış Kahraman, Şahin Öncü, Azim Sökemen, Bahtiyar Kemal Hasan.

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi: Evin Kaya, Kibriye Evren, Hilal Ölmez.

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi: Ali Bektaş, Dilgeş Yaşar, Abdullah Aydın.

17 ARALIK

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi: Esma Başkale, Belgin Kanat, Zozan Kutum, Reyhan Coşmuşlu.

Tekirdağ F Tipi 1 Nolu Cezaevi: Ahmet Osman, Seyhan Kurt, Yakup Kaymaz.

Kandıra F Tipi 2 Nolu Kapalı Cezaevi: Sadettin Yaşar, Turan Günana, Mesut Atış.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi: Ramazan Çeper, Zerdeşt Oduncu, Adem Arslan.

20 ARALIK

Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi: Figen Şahin, Emine Kılıç, Gülistan Tekin, Çiğdem Şakar.

24 ARALIK

Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi: Mahsum Yüksekbağ, Enes Aydoğan, Kerem Karagöz, Necat Çalışkan, Tacettin Turan.

26 ARALIK

Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi: Uğur Çiçek, Abdurrahman Yılmaz, Mehmet Kaplan, Serhat Güzel.

Silivri 9 Nolu Cezaevi: Seyhan Çiçekli.

Silivri 5 Nolu Cezaevi: Zafer Sağlam, Abdulselam Akdoğan, Yusuf Bayram, Halil Ay, Şiyar Yıldırım, Hamza Doğrul.

Tekirdağ F Tipi 2 Nolu Cezaevi: Serdar Şahin, Ahmet Sürme, Ümit Akgümüş, Ahmet Arif Yöyler, Roger Tirej Özalp.

Tekirdağ F Tipi 1 Nolu Cezaevi: Sinan Çelik, Rıdvan Turan, Burhan Barut, Erhan Aydın, Ali İlhan Bayer.

İzmir (Aliağa-Şakran) T Tipi 2 Nolu Kapalı Cezaevi: Mehmet Durak, Tanju Yıldırım, Nihat Ekmez, Yakup Güneş, Ramazan Atalay.

Şakran (İzmir) Kadın Kapalı Cezaevi: Rahşan Aydın, Ebru Güden, Gülten Akgün.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi: Süheyla Taş, Zeliha Ustabaş, Saliha Taşkesen.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi: Sedat Alçiçek, İsa İpekli, Davud Önder, Emrah Ubiç, Kerem İmrak, İsmet Akın.

Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi: Süleyman Benzer, Mehmet Erbey.

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Erdal Polat, Abdullah Oral, Sami Öztürk.

Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Ozan Alpkaya, Halis Dağhan.

Bafra F Tipi Kapalı Cezaevi: Abdullatif Teymur.

Elazığ 2 Nolu Kapalı Cezaevi: Ahmet Tekin, Serkan Eren, Yasin Güngör.

Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi: Serhat Sezgin, Mithat Tunç, Salih Koyun, Metin Çakır, Hamdullah Acar, Ünal Özdağ, Mehmet Şirin Baycu, Ercan Gökçe, Sinan Gökçe, Süleyman Saydam, Mehmet Kılıç, Mehmet Yalçınkaya, Ersin Arıkan, Nurullah Yılmaz, İsmail Çetin.

28 ARALIK

Manisa T Tipi Cezaevi: Şemsettin Erdem.

5 OCAK

Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi: Siraç Keskin, Agit Yılmaz, Engin Okutucu, Şeyhmus Can, Zinar Doğan.

Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi: Serdar Taşkın, Ekrem Gün, Mikail Mungan, İnan Söylemez, Sipan Karabulut.

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi: Mesut Canbey, Ramazan Sayan, Nevin Gökçe, Zelal Başboğa.

Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi: Sinan Çelik, Ali Erdem, Rıza Yüksekbağ, Muhammed İlgün, Enver Kanmaz.

Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi: Uğur Toğyıldız, Selman Büyüktop, Ömer Kaya, Mahmut Öngör, Kemal Yiğit, Semra Akhan, Sabiha Önder.

Balıkesir Kepsut Cezaevi: Mazlum Cesur, Muhtesim Ertuğrul, Tarık Aliçi, Mehmet Aşkara.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi: İnan Akın, Harun Kaya, Yusuf Budak.”

5 Ocak itibari ile süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlayan Tarsus, Tokat, Kayseri ve bir çok cezaevinden tutukluların isimleri ve kaç kişi oldukları tam netleştirilemezken, önümüzdeki günlerde bu bilgilerin netlik kazanması bekleniyor. 

Bir Cevap Yazın