Güven: 2019 direniş yılı olacak

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlüğü için 54 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven yeni yıl mesajı gönderdi. Güven, “2019 direniş yılı olacak” dedi.

0
39

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması ve Öcalan’ın sağlık, özgürlük ve güvenliği için 54 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, kaleme aldığı mektup ile yeni yıl mesajı paylaştı.

2018 yılında Kürt halkına yönelik baskılara dikkat çeken Güven, 2019 yılının direniş yılı olacağı mesajını verdi.

Güven’in yeni yıl mesajı şöyle:

“Toplumlar her yeni yılı karşılarken, en çok özlem duydukları, olmasını istedikleri arzularının gerçekleşmesini ister ve dilerler. Bu istem ve özlemler her coğrafya ve topluma göre değişir. Ortadoğu’nun en eski, en kadim halkı olan Kürtlerin ortak ve neredeyse tek bir özlem ve istemi var. Kalıcı ve onurlu bir barış. Yediden yetmişe herkesin istemi toplumsal barışın gelmesi. Bu ortak talep için yaşamın her alanında kesintisiz mücadele ediyorlar.

2018 yılının başlangıcında bütün Kürtlerin yüreği zeytin kokan kent Efrin’de atıyordu. 2019 yılının başlangıcında ise bu yürek, dünya kenti olan DAİŞ’in işgalinden kurtulmayı başaran Kobanê’de atıyor. Yine 2018’den önce ve sonra Kürt halkının üzerindeki tecrit kalkmış değil. Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit tüm Kürt halkına uygulanmakta. Kuşkusuz 2018’de geçmişteki yıllar gibi acısı, kederi ile geride kaldı. Yerleri asla doldurulmayacak halk kahramanları fiziken bu yıl içinde aramızdan ayrıldılar. İbrahim Ayhan yoldaş ve daha niceleri.

Acılar hiç değişmedi, hatta katlandı. Ne mi oldu? Kadınlar her zaman olduğu gibi erkek şiddetinin kurbanı oldular. Cezaevleri dolup taştı, hukuksuzluklar hat safhada. Bedel ödenerek elde edilen haklar ellerinden alınmak isteniyor. Ve tabii tutsaklar yine direniyorlar. Bu insanlık suçu olan tecrit kalkmadı, kalkması için direniş var. Çocuk tutsaklar saldırı altında olmaya devam ediyor. Hasta tutsaklar yavaş yavaş ölüme terk ediliyor. Toplumun vicdanı kanamaya devam etti.

Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri toplanmayı bırakmadı. Kendisinin de bir annesi olduğunu unutan bakan; eli coplu, gaz bombalı polisini annelere saldırttı. Ölümler durmadı, barışın adı cılız kaldı.

2018’de AKP-MHP faşist iktidarının yasakları, baskıları, saldırıları artarak sürdü. Kürt halkının seçilmişleri yargı eliyle siyaset dışına itildiler. Tutuklandılar, cezalandırıldılar. Düşünce suçundan, ifade özgürlüğünden yargılanmayan kimse kalmadı. DTK faaliyetlerinden dolayı yüzlerce insan gözaltına alındı, tutuklandı, onlarca yıllık cezalar aldılar. Oysa DTK Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünün adresidir.

2018 yılının bir de başarıları var. Faşizm ortamında gerçekleşen seçimlerde büyük başarılar elde ettik. Newroz’da, 8 Mart’ta alanlarda oldu Kürtler. Yılın son baharında ise tecridin bir insanlık suçu olduğu gerçeğinden hareketle tecridi kırmanın direnişini başlattık. Evet 2019 yılına Amed zindanında büyük ölüm orucu direniş ruhu ile giriyoruz. Aradan 36 yıl geçmesine rağmen direniş ruhunun hala canlı olduğunu bilmek, yaşamak onur verici. Yeni yılı direniş ile karşılamak inanılmaz güzel bir duygu. Bu aynı zamanda bütün yılın direniş ile geçeceğinde müjdesi. Direnişi büyüterek tecridi kaldırmak mümkün.

2019 yılı tamda özgürlük yılı olacak. Rojava’da kızıl bir güneşin doğuşuna tanıklık edeceğiz. Halkların birlikte yaşam sözleşmesinin hayat bulacağı bir devrim, Rojava devrimi. Dünyanın en büyük kadın devriminin yaşandığı bu coğrafyada yaşanacak, demokratik gelişmeler bütün Ortadoğu’yu etkileyecek ve halklar artık başkalarının çözümüne ihtiyaç duymayacak. 2019’dan beklentilerimizden çok hedefimiz büyük olacak. Açlığın, sefaletin, işsizliğin, çocuk istismarının, kadın kırımının, tutuklamaların, ölümlerin olmadığı bir yıl olması dileğiyle, herkesin özellikle direnişçilerin yeni yılını kutluyorum. Yeni yıl direnişin kazandığı bir yıl olsun.”

Bir Cevap Yazın